Որքան էլ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեծ ակնկալիքներով էր մեկնում Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը, սակայն ակնհայտ է, որ Անկարայի սպասումներն ու ակնկալիքները չարդարացան։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը։
«Թուրք-ամերիկյան հարաբերությոններում բավական բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, և մեկ հանդիպումով խնդիրների վերջնական հանգուցալուծումն ուղղակի անհնար է։ Մյուս կողմից, բավական հետաքրքիր է այն, որ երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցը տևել է ընդամնեը 20 րոպե։ Սա ևս որոշակի հարցականների տեղիք է տալիս և թույլ է տալիս եզրահանգելու, որ կողմերը կարևորագույն խնդիրների առնչությամբ համաձայնության չեն եկել»,- կարծիք հայտնեց Լևոն Հովսեփյանը։
Թուրքագետի խոսքով, քիչ հավանական է, որ Էրդողան-Թրամփ հանդիպումը էական փոփոխություններ մտցնի տարածաշրջանային զարգացումներում՝ չհաշված սիրիական հարցում։
«Այս առումով բավական հետաքրքիր էր ԱՄՆ կատարած այցից հետո Էրդողանի ուղերձը, դրա մասնավորապես այն հատվածը, որտեղ Թուրքիայի նախագահը ԱՄՆ-ին կոչ է անում չզինել և չհովանավորել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին։
«Այս հարցում որևէ կոնսենսուս չի կայացել, և Էրդողանը չի կարողացել ԱՄՆ-ի կողմից հավաստիացումներ ստանալ քրդերի հետ համագործակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ»,- ամփոփեց Լևոն Հովսեփյանը։

Большие и не оправдавшиеся надежды Эрдогана: эксперт прокомментировал визит президента Турции в США
Несмотря на большие надежды, с которыми президент Турции Реджеп Эрдоган отправился в Вашингтон на встречу с президентом США Дональдом Трампом, очевидно, что ожидания Анкары не оправдались. Об этом заявил сегодня в интервью Panorama.am тюрколог Левон Овсепян.
«В турецко-американских отношения создалась достаточно сложная ситуация, и одной встречей невозможно дать окончательное решение проблемам. С другой стороны, достаточно интересно то, что интервью президентов двух странах длилось всего 20 минут. Данное обстоятельство также дает повод задуматься и позволяет заключить, что стороны не пришли к согласию по основным вопросам», – отметил Л. Овсепян.
По словам эксперта, маловероятно, что встреча Трампа и Эрдогана внесет серьезные изменения в региональные развития, не считая сирийского вопроса.
«В этом смысле достаточно примечательным было заявление Эрдогана после визита в США, в частности, та часть, где президент Турции призывает США не вооружать и не спонсировать отряды сил самообороны курдов на севере Сирии. По данному вопросу стороны также не пришли к консенсусу, и Эрдоган не смог получить от США гарантий по прекращению сотрудничества с курдами», – подчеркнул тюрколог.