ԱԺ նախագահի ընտրության գաղտնի քվեարկությանը 105 պատգամավորից մասնակցել է 100-ը: Քվեատուփում առկա 100 քվեաթերթիկից որևէ մեկն անվավեր չի ճանաչվել: Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ձայները բաշխվել են՝ Արա Բաբլոյան՝ կողմ 88, դեմ 12, Էդմոն Մարուքյան՝ 12 կողմ, 88 դեմ:
«Այսպիսով, Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվում Արա Բաբլոյանը: Շնորհավորում ենք»,- ասաց Գագիկ Մելիքյանը:
Իր ելույթում Արա Բաբլոյանն ասաց. «Մեծ պատասխանատվությամբ ընդունում եմ ինձ տրված բարձր վստահությունը: Ստանձնելով Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը՝ հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիք հզորացման ու բարգավաճամը՝ ես մեկ անգամ երդվում եմ՝ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջև ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և շահերի պահպանմանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման համար:
Ավելացնելու ոչինչ չունեմ»:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահի թեկնածու Արա Բաբլոյանին առաջադրել էր ՀՀԿ-ն, Էդմոն Մարուքյանին՝ «Ելք» դաշինքը:

Спикером парламента Армении избран бывший глава Минздрава Ара Баблоян
По итогам состоявшегося сегодня в парламенте РА тайного голосования председателем Национального Собрания 6-го созыва избран Ара Баблоян, кандидатуру которого предложила фракция Республиканской партии Армении (РПА).
Отметим, на первом заседании Национального Собрания Армении 6-го созыва фракция Республиканской партии Армении (РПА) предложила на пост спикера новоизбранного парламента кандидатуру бывшего главы Минздрава Ара Баблояна. В свою очередь фракция Блока «Выход» предложила на пост председателя НС РА кандидатуру Эдмона Марукяна. Фракции Блока «Царукян» и АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) своих кандидатов на пост спикера парламента не выдвинули.
Кандидатуру Ара Баблояна поддержали 88 парламентариев, против были 12 депутатов. Кандидатуру Эдмона Марукяна, напротив, поддержали 12 парламентариев, 88 высказались против.
Напомним, по итогам состоявшихся 2 апреля с.г. выборов в парламент РА прошли 4 политические силы: Республиканская партия Армении (РПА), Блок «Царукян», Блок «Выход» и АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД). Республиканская партия Армении получила 58 мандатов (в том числе 3 мандата получили представители нацменьшинств – езидской, ассирийской и курдской общин), Блок «Царукян» – 31 мандат (в том числе 1 мандат получил представитель российской общины), Блок «Выход» – 9 мандатов, АРФ «Дашнакцутюн» – 7 мандатов.