Արցախի նախագահը ծանոթացել է նախկին Մեղրեցոց վանքի տարածքում իրականցվող պեղումներին
Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունում երկրի ղեկավարն անց է կացրել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ոլորտում մի շարք ծրագրերի իրականցման հետ կապված հարցերին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ նախագահը ծանոթացել է Շուշիի մշակույթի կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին և նախկին Մեղրեցոց վանքի տարածքում իրականցվող պեղումներին:
Բակո Սահակյանը նաև ներկա է գտնվել պատանի բնախույզների հավաքին, որի ընթացքում կազմակերպվել է «Բրեյն-ռինգ» ինտելեկտուալ խաղը: Նախագահ Սահակյանը կարևորել է նման միջոցառումների նշանակությունը հայրենի երկրի ճանաչման, գիտելիքների խորացման տեսանկյուններից:

Artsakh President followed excavations underway in the former Meghretsots church
Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited on May 18 the town of Shushi. As the Information department at the President’s office reported, the president held a working consultation on the realization of a range of projects in the corresponding spheres at the ministry of culture and youth affairs.
Thereafter the president got acquainted with the Shushi Culture Center reconstruction process and excavations being carried out in the former Meghretsots church.
Bako Sahakyan also partook at the meeting of young naturalists during which intellectual “Brain Ring” was held. President Sahakyan considered important such events from the viewpoints of recognizing the native land and deepening the knowledge, the release said.