ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունն առանձնապես ոգևորիչ չէ. քաղաքագետ
Թեև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր այսօրվա հայտարարությունում շեշտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ շփման գծի երկայնքով հրթիռային կրակ բացելու մասին, այնուամենայնիվ այդ հայտարարությունն առանձնապես ոգևորիչ չէ։ Որքան էլ առաջին հերթին թիրախավորվում է Ադրբեջանին, համանախագահները հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ իրենց կոչերում շարունակում են մատնանշել հակամարտության 2 կողմերին էլ։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Այս հայտարարությունն առաջինը չէ, որտեղ քննադատությնա սլաքն ուղղված է Ադրբեջանին։ Մի քանի ամիս առաջ ևս նմանատիպ մի հայտարարություն էր արվել,  որով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն Ադրբեջանին կոչ էր անում հետևողական լինել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կատարելու և իրավիճակը հանդարտ պահելու հարցում։ Կարծում եմ՝ այս հայտարարությունը չի կարող ապահովել էսկալցիան զսպելու նվազագույն չափը, ինչպես նաև չի կարող Ադրբեջանին վերադարձնել բանակցային սեղանի շուրջ»,- հիշեցրեց մեր զրուցակիցը։
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով, միանշանակ է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այսօրվա հայտարարությունում չկան Ադրբեջանին ուղղված հստակ պահանջներ և չափորոշիչներ, դրա համար էլ առնաձնապես ոգևորվելու կարիք չկա։
«Միջնորդների մտավախություններն ադրբեջանին այդքան էլ չեն հուզում, և այդ երկիրը շարունակում է նախկինում որդեգրված քաղաքականության իրականացնող»,- ամփոփեց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ ԼՂ հակամարտության խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ   շփման գծում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
«Հավաստի աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության համաձայն՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հրթիռային կրակ են բացել շփման գծի երկայնքով՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային։ Մայիսի 16-ի երեկոյան և մայիսի 17-ին  հայկական զինված ուժերը տարբեր տրամաչափի ականանետերից պատասխան կրակ են բացել: Այս գործողությունները երկու կողմերի դեպքում էլ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են ու անհանգստության տեղիք են տալիս»,-նշել են միջնորդները:

Политолог: Заявление сопредседателей МГ ОБСЕ не может обеспечить сдерживания эскалации и вернуть Азербайджан за стол переговоров
Хотя в распространенном 18 мая заявлении сопредседатели Минской группы ОБСЕ подчеркивают вину ВС Азербайджана в связи с ракетным огнем вдоль линии соприкосновения, тем не менее, данное послание не дает повода для особого воодушевления. Об этом заявил сегодня в интервью Panorama.am политолог Грант мелик-Шахназарян.
Отметим, сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (Соединенные Штаты Америки) – 18 мая выступили с совместным заявлением. «Согласно информации из нескольких достоверных источников, 15 мая ВС Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения (карабахских и азербайджанских войск. – Прим. ред.), нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая, а также 17 мая армянские ВС ответили огнем из минометов различного калибра. Действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу», – говорится в заявлении посредников. Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали стороны предпринять все необходимые меры для предупреждения дальнейшего обострения в зоне конфликта.
По словам эксперта, сколько бы сопредседатели ни акцентировали Азербайджан, тем не менее, в своих призывах о соблюдении режима перемирия продолжают указывать обе стороны конфликта.
«Это не первое заявление, в котором стрелка критики направлена на Азербайджан. Несколько месяцев назад также было сделано аналогичное заявление, и в нем МГ ОБСЕ призывала Баку проявлять последовательность в выполнении достигнутых договоренностей и сохранении стабильной ситуации.
Полагаю, данное заявление не может обеспечить минимальный градус сдерживания эскалации, а также не может вернуть Азербайджан за стол переговоров», – отметил он.
По словам политолога, однозначно, что в сделанном 18 мая заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ нет четких требований к Азербайджану и критериев, поэтому поводов для воодушевления особо нет.
«Опасения посредников не особо волнуют Азербайджан, и эта страна продолжает проводить свою политику», – резюмировал Г. Мелик-Шахназарян.