Նավթի գների անկման հետևանքով Ադրբեջանը լուրջ տնտեսական փոփոխությունների առաջ է կանգնել. Արմեն Մանվելյան
2014 թվականից նավթի գների անկման հետևանքով Ադրբեջանը լուրջ տնտեսական փոփոխությունների առաջ է կանգնել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արևելագիտության ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ավագ գիտաշխատող, էներգետիկ աշխարհաքաղաքականության և միջազգային անվտանգության հարցերով մասնագետ Արմեն Մանվելյանը:
Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանի նավթային սեկտորը, որը կազմում է նրա ներքին համախառն արդյունքի 51 տոկոսը, քիչ է ազդում երկրի բնակչության կենսամակարդակի վրա, քանի որ այդ ճյուղը, լինելով բավականին ֆինանսատար, միաժամանակ աշխատատար չէ՝ այդ բնագավառում զբաղված է Ադրբեջանի բնակչության 2 տոկոսը: Միաժամանակ նավթի բարձր գները բերում էին մանաթի գերարժևորման, ինչը հանգեցնում էր մյուս ոլորտների քայքայմանն ու աշխատատեղերի մասսայական փակմանը:
Ըստ մասնագետի, երբ նավթի գները բարձրանում են, Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են սոցիալական խնդիրներն ինչ-որ ձևով լուծել, իսկ երբ նավթի գները կտրուկ անկում են ապրում, ապա իրավիճակը կտրուկ փոխվում է: «Հիմա Ադրբեջանը գտնվում է այդ փոփոխվող իրավիճակի պայմաններում: Արդյունքում ՀՆԱ նվազել է 30-40%-ով. եթե 2014թ-ին ՀՆԱ-ն կազմում էր 73 մլրդ դոլար, ապա 2016թ-ին՝ 38 մլրդ դոլար: Այսինքն՝ երկիրը կագնած է լուրջ խնդիրների առաջ, ինչն ազդում է նրա տնտեսական ամբողջ համակարգի վրա»,- ասաց Արմեն Մանվելյանը:
Նրա խոսքերով, որպեսզի Ադրբեջանը վերջնականապես չսնանկանա, ապա նավթի գինը պետք է մինիմումը լինի 80 դոլար, ինչը քիչ հավանական է:
Ադրբեջանական հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան էլ նշեց, որ Ադրբեջանում առկա տնտեսական ճգնաժամը նոր չէ: «Մի շարք վերլուծաբաններ ասում էին, որ Ադրբեջանը 2010 թ-ին արդեն հասել է իր էներգառեսուրսների արդյունահանման պիկին և այլևս նախկին ցուցանիշները չեն կարողանալու ունենալ: Այդ ժամանակից սկսած՝ երկրում սկսվեց տնտեսական անկում, տնտեսությունն էլ այս ժամանակահատվածում չդիվերսիֆիկացվեց՝ հակառակը մնաց կախված նավթային ռեսուրսներից, ինչի արդյունքում երկրի տարբեր շրջաններում սկսվեցին ցույցեր, մարդիկ այրում էին մեծահարուստների մեքենաները և այլն: Դա առաջին ահազանգն էր իշխանության համար, որ ինչքան էլ հասարակությունը հանդուրժող է ռեժիմի հանդեպ, որքան էլ իշխանությունները փորձում են դրսում փայլուն միջոցառումներով իմիջ ստեղծել, այդուհանդերձ ունեն լուրջ սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ»,- ընդգծեց Անժելա Էլիբեգովան՝ հավելելով, որ իշխանությունները հանրությունից թաքցնում են աղքատության և գործազրկության իրական մակարդակը, բայց այն շատ բարձր է:
Նա նաև նշեց, որ արտագաղթը նույնպես աճում է և միայն մեկ տարվա ընթացքում մոտ 40 հազար ադրբեջանցի մշտական բնակություն է հաստատել միայն Թուրքիայում:

Эксперты: Власти Азербайджана скрывают от общественности реальный уровень безработицы и бедности
В результате снижения цен на нефть с 2014 года Азербайджан столкнулся с серьезными экономическими изменениями. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване старший научный сотрудник отдела международных отношений Института востоковедения Национальной академии наук Армении и специалист по делам международной безопасности Армен Манвелян.
По его словам, нефтяной сектор Азербайджана, который составляет 51% ВВП страны, мало влияет на уровень жизни населения, поскольку данная отрасль, являясь достаточно затратной, одновременно не является трудоемкой, в данном секторе задействовано всего 2% от общего числа населения Азербайджана. Одновременно происходит разрушение других отраслей, фиксируется массовое закрытие рабочих мест.
По мнению эксперта, когда цены на нефть повышаются, власти Азербайджана пытаются в какой-то мере решить социальные проблемы, а когда происходит обратный процесс, ситуация резко меняется.
«На данный момент Азербайджан находится в условиях меняющейся ситуации. В результате ВВП снизился на 30-40%. И, если в 2014 году ВВП составлял 73 млрд. долларов, то в 2016 году – 38 млрд. долларов. Иными словами, страна стоит перед серьезными проблемами, что влияет на всю экономическую систему в целом», – отметил Армен Манвелян.
По его словам, чтобы Азербайджан окончательно не обанкротился, цена на нефть как минимум должна составлять 80 долларов, что является маловероятным.
В свою очередь другой эксперт по вопросам Азербайджана Анжела Элибегова отметила, что экономический кризис в данной стране не новость.
«Ряд аналитиков говорили, что в 2010 году Азербайджан достиг пика по добыче энергоресурсов и отныне подобных показателей попросту не может быть. Начиная с того момента, в стране начался экономический спад, экономика в этот период не диверсифицировалась, а наоборот – осталась зависимой от нефтяных ресурсов, в результате чего в разных регионах страны начались митинги, люди сжигали машины олигархов и так далее. Это стало первым сигналом для властей, что каким бы общество ни было толерантным к режиму, как бы власти ни пытались на международной арене создавать “блестящий” имидж страны, Азербайджан стоит перед серьезными социально-экономическими проблемами», – подчеркнула эксперт.
Анжела Элибегова добавила, что власти Азербайджана скрывают от общественности реальный уровень бедности и безработицы, однако он высок.