Կենտրոնական բանկը քննարկում է նոր տիպի դրամների ներդրման հարցը. Մհեր Աբրահամյան
«Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում միասնական արժույթի անցնելու մասին հայտարարություններն այնքան հեռու են իրականությունից, որ սկսել ենք դրանց հումորով վերաբերվել»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կարգավորման վարչության պետ Մհեր Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերով՝ այդ հրապարակումները իրականության հետ որևէ կապ չունեն: «Այդ մասին բազմիցս հայտարարվել է ինչպես ԵԱՏՄ հանձնաժողովի բարձրաստիճան  պաշտոնյաների, այնպես էլ Կենտրոնական բանկերի ղեկավարների մակարդակով, որ միասնական արժույթի անցնելու հարց չկա: Մենք ունենք հարթակ, որտեղ ԵԱՏՄ կենտրոնական բանկերը նույնպես պարբերաբար քննարկումներ են անցկացնում, այնտեղ նույնպես Միության անդամ երկրների ԿԲ ղեկավարների մակարդակով բոլորը համակարծիք են, որ օրակարգում նման հարց չկա և չի կարող լինել»,- նշեց Մհեր Աբրահամյանը:
Ըստ նրա ՝ առաջիկա 10-15 տարվա ընթացքում միասնական արժույթի անցնելու մասին քննարկումներ անցկացնելն անիմաստ է:
Ֆինանսական համակարգի կարգավորման վարչության պետն ասաց, որ ներկայումս Կենտրոնական բանկի խորհուրդը քննարկում է Հայաստանում ներդնել նոր տիպի դրամներ: «Այսինքն՝ եղած հայկական թղթադրամները փոխարինել նոր տիպի դրամանիշերով: Օրինակ՝ թղթադրամից անցում կատարել պլաստիկ կամ հիբրիդային դրամանիշերի: Եթե կա միասնական արժույթի հարց, ապա ինչո՞ւ մենք պետք է քննարկենք հայկական դրամները նոր տիպի դրամանիշերով փոխարինելու հարցը»,- ասաց Մհեր Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերով՝ այդ դրամանիշերի պաշտպանիչ հատկանիշները շատ ավելի բարձր են, քան ներկայիս թղթադրամների, բացի այդ, դրանք ավելի երկար են պահպանվում:
Մհեր Աբրահամյանի փոխանցմամբ՝ եվրոպական մի շարք երկրներում արդեն իսկ ներդրվել է հիբրիդային դրամների համակարգը:

«Это уже смешно»: представитель Центробанка Армении опроверг слухи о введении единой валюты в странах ЕАЭС
19:36 24/05/2017
Сведения о переходе на единую валюту на территории стран Евразийского экономического союза (ЕЭАС) настолько далеки от реальности, что Центральный банк Армении уже относится к подобным сообщениям с юмором. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции начальник Управления регулирования финансовой системы ЦБ РА Мгер Абраамян.
По его словам, подобные сведения в СМИ не имеют ничего общего с реальностью.
«Об этом неоднократно заявляли, как высокопоставленные должностные лица стран ЕАЭС, так и руководители Центральных банков, подчеркивая, что вопроса о переходе на единую валюту не стоит. У нас есть платформа, где центральные банки стран ЕАЭС периодически проводят обсуждения. Даже на уровне руководителей ЦБ все убеждены, что в повестке подобного вопроса нет и не может быть», – подчеркнул Мгер Абраамян.
По словам представителя Центробанка РА, в ближайшие 10-15 лет невозможно будет избежать обсуждений относительно перехода на единую валюту.
Он также отметил, что совет Центробанка обсуждает идею ввести в оборот пластиковые банкноты.
«Иными словами, планируется заменить армянские драмы на новый вид денежных средств. К примеру, совершить переход от бумажных банкнот на пластиковые, либо гибридные купюры», – отметил он.
По словам Мгера Абраамяна, защитные свойства купюр нового типа качественно намного выше бумажных. Кроме этого, пластиковые банкноты используются намного дольше обычных.