Ապրիլյան պատերազմում ծանր վիրավորված Ավետիս Զարգարյանը վերադարձել է Հայաստան և բուժումը շարունակում է «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում: Հիշեցնենք, որ նա վերականգնողական բուժման նպատակով հունվարին տեղափոխվել էր Մոսկվա:
Ավետիսին հանդիպել ենք մեկ տարի առաջ՝ Երևանի կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալում: Այդ ժամանակ նա չէր կարողանում խոսել, ուտել, միայն տխուր աչքերով նայում էր շուրջբոլորն ու սպասում հրաշքի:
Մեկ տարի անց համեստ, քչախոս, բայց ուժեղ բնավորությամբ երիտասարդին արդեն հանդիպում ենք թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում: Այս անգամ արդեն ինքն է խոսում:
«Տրամադրությունս լավ է, ինքնազգացողությունս՝ նորմալ, տրամադրված եմ մարտական, հուսով եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է ապրիլյան պատերազմի մասնակիցը:
Ավետիսը վիրավորվել է ապրիլի 4-ին Թալիշի մարտական գործողությունների ժամանակ, գնդակը մտել է նրա ծնոտը, թիկունքով ներքև իջել և վնասել մի քանի ողը, ողնուղեղը: Բժիշկները թեև հույս չունեին, որ Ավետիսը կապրի, բայց համառ պայքարում էին նրան փրկելու համար: Ավելի քան մեկ ամիս միացված էր արհեստական շնչառության ապարատին, երեք անգամ վիրահատել են, այդ թվում՝ բազմաբեկորային վիրավորում ստացած ծնոտը, հեռացրել են ողնաշարի գնդակը, վերականգնել բեկորից վնասված ձեռքի ոսկորը:
Մի քանի ամիս մնացել է Զինվորական հոսպիտալում, իսկ 2017 թվականի հունվարի 26-ին տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ երեք ամիս վերականգնողական բուժում է ստացել: Ավետիսի խոսքերով՝ վերականգնողական բուժումն արդյունք տվել է, ինքնազգացողությունը լավ է, ողնաշարն ավելի ամրացել է:
Մինչ Մոսկվա տեղափոխվելը նրա հետ ամիսներ շարունակ վերականգնողական բուժման կուրսեր են անցկացրել կինեզիստներ Դավիթ Պարյանն ու Դավիթ Արսենյանը: Այդ բուժման արդյունքում սկսել է շարժել ձեռքերը, ոտքերը: Ռուսաստանում, ըստ Ավետիսի, հիմնականում աշխատել են ողնաշարի ամրացման ուղղությամբ:
«Արդեն կարողանում եմ քիչ թե շատ մեջքս պահել»,- ասում է Ավետիսը:
Թեև ձեռքերը շարժում է, բայց մատները դեռ անշարժ են, հիմա ասեղնաբուժության, մերսումների միջոցով փորձում են արդյունքի հասնել:
«Ասեղնաբուժությունը ինձ շատ է օգնում, արյան շրջանառությունը կարգավորվել է, ոտքս արդեն կարողանում եմ ուղղել»,- նշում է նա:
Ավետիս Զարգարյանը 2014թ. նոյեմբերին Հայաստան էր վերադարձել ծառայության մեկնելու համար: Բանակ պետք է զորակոչվեր 2015 թվականի հունվարի վերջին, սակայն 2 ամիս շուտ էր եկել, որ հանկարծ չուշանա:
1 տարի 3 ամիս ծառայել է Արցախում, երբեք չի բողոքել ծառայությունից: Ավետիսը որքան էլ փորձում է չհիշել ապրիլյան օրերի մասին, բայց ստացած վերքերը, կորցրած ընկերների մասին հիշողությունները թույլ չեն տալիս:
«Վիրավորվել եմ ապրիլի 4-ի առավոտյան: Վեց հոգով՝ վաշտի հրամանատար Արգիշտի Գաբոյանի ուղեկցությամբ գնացել ենք զոհված զինծառայող Գևորգ Վարդանյանի և դասակի հրամանատար Հրաչ Գալստյանի դիերը դուրս բերելու: Հրամանատարը հարցրեց, թե ով է ուզում իր հետ գնալ, ես ասացի, որ ուզում եմ ու գնացինք: Հենց այդ մարտի ժամանակ էլ վիրավորվել եմ, իսկ Գաբոյանը՝ զոհվել: Իմ վիրավորվելուց հետո ընկերս՝ Լիպարիտ Աբրահամյանը գնում է օգնություն բերում, և իր շնորհիվ հիմա ես ողջ եմ: Օգնությունը ժամանակին գալիս է և ինձ կարողանում են դուրս բերել: Դրանից հետո աչքերս բացել եմ հոսպիտալում ապրիլի 5-ին»,- պատմում է Ավետիսը:
Նրա ծնողներն այդ ժամանակ Ռուսաստանում էին: Որդու վիրավորվելու մասին լուրը ստանալուց հետո եկել են Հայաստան:
Ավետիսի հայրը՝ Հայկազ Զարգարյանն ասում է, որ բժիշկները հուսադրել են՝ որդին կքայլի, պարզապես համբերություն է պետք:
«Հույս կա, որ տղաս կքայլի, մենք պայքարում ենք, ամեն ինչ անում ենք, քանի տարի էլ պետք լինի, մենք իր կողքին ենք»,- նշում է նա:
Ավետիսն էլ ավելացնում է. «Ուրիշ ձև չի կարող լինել, պետք է քայլեմ, ճիշտ է համառություն, կամքի ուժ է պետք, բայց աշխատում եմ չկոտրվել»:
Ավետիսին դեռ նոր վիրահատություններ են սպասվում, կոկորդը, ծնոտը պետք է նորից վիրահատեն, բայց առաջնահերթ, ըստ ծնողների, ոտքի կանգնելն է:
Նշենք նաև, որ Զարգարյանները Արցախի Շահումյանի շրջանի Գետաշեն գյուղից են: Արցախյան պատերազմի ժամանակ հեռացել են այնտեղից և բնակություն հաստատել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում:
Աշխատելու նպատակով մի քանի տարի առաջ ընտանիքը մեկնել էր Ռուսաստան: Զարգարյանները Ռուսաստան մեկնելու համար վաճառել են Վարդենիսի իրենց տունը, հիմա այստեղ ոչինչ չունեն: Ավետիսի վիրավորվելուց հետո էլ Ռուսաստանում թողել են աշխատանքն ու ընտանիքով վերադարձել Հայաստան: Այսօր նրանք բնակվում են Երևանում՝ վարձակալած բնակարանում: Զարգարյանները չեն աշխատում, նրանք չեն էլ կարող աշխատել, քանի որ որդին ամեն վայրկյան նրանց կարիքն ունի, շարժվում է միայն ծնողների օգնությամբ:

Avetis Zargaryan, soldier seriously wounded in April war, hopes to walk again
Avetis Zargaryan, an Armenian soldier who was seriously wounded during the 2016 April war, currently continues his treatment at Heratsi No. 1 Hospital Complex in Yerevan, Armenia. To note, in January 2017 Avetis was transferred to Moscow hospital to receive rehabilitation therapy.
We met Avetis Zargaryan one year ago at Yerevan Central Clinical hospital. At that time, he was not able to speak; he was only looking around with sad eyes and was waiting for a miracle.
One year later Panorama.am already meets with this modest, taciturn, but strong-willed young man at No. 1 Hospital Complex. This time Avetis Zargaryan is eager to speak.
“I am in high moods. I am feeling well and ready to fight. I hope everything is going to be fine,” the April war participant told the correspondent of Panorama.am.
Avetis Zargaryan, 19 was wounded during Talish military operation, receiving gunshot wound in the jaw. The bullet penetrated into his spine, damaging vertebra and spinal cord. Although doctors exerted every effort to save the soldier’s life, chances were little. Avetis has been hooked-up to a ventilator for more than a month for the mentioned period, undergoing three surgeries – operating on the jaw with multi-fragmented wound, removing the bullet from the spine and next restoring the damaged bone of the hand.
Avetis was cared for in the Military Hospital for several months. On 26 January 2017, he was transferred to Moscow, where he received rehabilitation therapy for three months. In his words, the treatment has been useful and has further strengthened his spine.
Although Avetis manages to move his hands now, he is still unable to move his fingers. The doctors are using acupuncture and massages to gain results.
Avetis Zargaryan returned Armenia in November 2014 to serve in the Armenian Army. During 1 year and 3 months of military service in Artsakh, he never complained about his service. No matter how hard Avetis tries not to think back to the April incidents, his injuries and the friends that he lost to the war are constant reminders of the war.
Avetis’s parents were in Russia when their son was wounded and upon hearing the news, they rushed to Armenia.
Haykaz Zargaryan, Avetis’s father, says that the doctors are hopeful that his son would walk again; they only need to be patient. “There is no other way; I must walk. With persistence and willpower, I am trying not to be broken.
Avetis still needs to undergo new surgeries in the throat and jaw, however, the primary concern of his parents is that their son manages to walk again.
To note, the Zargaryan family used to live in Getashen village of Artsakh. During the first Artsakh war, they left their settlement and established in Vardenis town of Armenia’s Gegharkunik Province. A few years ago, they left for Russia to find a job.
The Zargaryans left for Russia selling their house in Vardenis and have no property in Armenia. They have left their job in Russia after Avetis was wounded. Today they are living in a rented house in Yerevan. The family members are not working. They cannot manage to work, since their son needs then every moment.