Մենք կանենք հնարավորը, որպեսզի մեր երիտասարդները ստանան որակյալ կրթություն. Արցախի նախագահ
«Մեր հանրապետությունում առանցքային տեղ է հատկացվում կրթության և գիտության զարգացմանը, և այս ուղղությամբ իրականացվում են տարբեր ծրագրեր, որոնք ըստ ամենայնի նպաստում են մատաղ սերնդի ուսման մակարդակի բարձրացմանը, դպրոցների շենքային պայմանների բարելավմանը, տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանը»,-Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը։
Արցախի նախագահը թեմային անդրադարձել է այսօր՝ նախագահական նստավայրում 2016-2017 ուսումնական տարվա դպրոցականների առարկայական օլիմպիադայի ՀՀ եզրափակիչ փուլում մրցանակային տեղեր գրաված և գովասանագրերի արժանացած ԼՂՀ աշակերտների և նրանց ուսուցիչների պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ։
Արցախի նախագահի խոսքով՝ նաև ժամանակակից կրթական համակարգն է հանդիսանում երկրի դեմքը. «Մենք կանենք հնարավորը, որպեսզի մեր երիտասարդներն ստանան որակյալ կրթություն, լինեն բազմակողմանի զարգացած և քայլեն ժամանակին համընթաց»։

Президент Арцаха: Мы сделаем все возможное, чтобы наша молодежь получила качественное образование
В резиденции президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) 25 мая прошла торжественная церемония награждения учащихся республики, занявших призовые места и удостоившихся грамот на заключительном этапе прошедшей в Республике Армения предметной олимпиады среди школьников за 2016-2017 учебный год, а также их учителей.
Как передает пресс-служба президента НКР, Бако Саакян в своем слове отметил, что в республике особое внимание уделяется развитию образования и науки, и в этом направлении осуществляются различные программы, которые содействуют повышению уровня обучения подрастающего поколения, улучшению условий в зданиях школ, обеспечению их технической оснащенности.
«Современная образовательная система также является визитной карточкой государства, и мы сделаем все возможное, чтобы наша молодежь получила качественное образование, была всесторонне развитой и шла в ногу со временем», – подчеркнул глава государства.
На мероприятии присутствовали председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, другие должностные лица.