Մեկնարկել են Ջիվանու տուն-թանգարանի հուշային հատվածի վերականգնման աշխատանքները
Առաջիկայում պլանավորված են սկսել Ջավախքի Կարծախ գյուղում գտնվող Ջիվանու  տուն-թանգարանի հուշային հատվածի շինարարական աշխատանքները, մասնավորապես` hողի շերտերի հեռացում և փտած գերանների փոխարինում նոր գերաններով, պատերի և տանիքի ամրացում: Այս մասին գրում է akhaltskha.net-ը:
Մայիսի 23-ին աշխատանքային այցով գ. Կարծախ էին մեկնել ՀՀ վաստակավոր  ճարտարապետ Հովհաննես Մութաֆյանը և ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, Հայոց ազգագրության թանգարանի գիտաշխատող Արգամ Երանոսյանը՝ «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի գործադիր վարչության ներկայացուցիչների, հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Գագիկ Վարդերեսյանի ուղեկցությամբ:
Հիշեցնենք, որ Ջիվանու տուն-թանգարանը բացվել է 2016 թ. օգոստոսի 27-ին:  Այն կառուցվել է  «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Թանգարան դարձնելու նպատակով Ջիվանու հայրական տունը հիմնադրամին նվիրաբերել է Կարծախ գյուղի  զավակ Սպարտակ Բանգոյանը: ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Հովհաննես Մութաֆյանի գլխավորությամբ մի քանի անգամ Կարծախ է գործուղվել համապատասխան մասնագետների խումբ, ովքեր կազմել են տուն-թանգարանի ճարտարապետական և շինարարական նախագծերը։
Հայ մեծ աշուղ, ժողովրդական երգիչ Ջիվանին (Սերովբե Ստեփանի Լևոնյան, 1846 մարտի 5 – 1909 մարտի 19) ծնվել է Ջավախքի Կարծախ գյուղում, Բանգոյանների հայտնի գերդաստանում և շուրջ 18 տարի (մինչև 1864 թ.) ապրել իր հայրենի գյուղում, որտեղ աշակերտել է Ջավախքի մեծանուն աշուղներից մեկին՝ Սիայուն: Երկու տարվա ընթացքում պատանին այնպիսի առաջադիմություն է հանդես բերում, որ նույնիսկ դառնում է իր վարպետի մրցակիցը։ Վարպետը հայրաբար օրհնում է իր սանին և անունը դնում Ջիվանի։ Գյուղից հեռանալուց հետո Ջիվանին մեկ տարի ապրել և ստեղծագործել է Թիֆլիսում, այնուհետև՝ Ալեքսանդրապոլում, իսկ 1895 թ. անվանի աշուղը կրկին վերադառնում է Թիֆլիս, որտեղ անցկացնում է իր կյանքի վերջին տարիները: Հայրենի գյուղում աշուղ Ջիվանին վերջին անգամ եղել է 1908 թվականին: Աշուղ Ջիվանին բնորոշվում է որպես «հայ աշուղական արվեստի Մաշտոց»: Գաղտնիք չէ, որ մինչ Ջիվանին հայ աշուղները մեծամասամբ ստեղծագործել են օտար լեզուներով: Ջիվանիով հայացավ հայ աշուղական արվեստը: Աշուղի երկրորդ պատվավոր բնորոշումն է «հայ աշուղական երգարվեստի Կոմիտաս»: Այստեղ էլ պետք է փաստել, որ աշուղական ստեղծագործությունները Ջիվանիով մաքրվեցին արևելյան ելևէջումներից:

Reconstruction works of the part of the House-Museum of Jivani, great master of Armenian folk songs, launched in Kartsakh village of Javakheti, akhaltskha.net reported, adding the planned repair works include removal of surface soil and replacement of rotten logs in the old house of the museum.
To remind, the house-museum opened its doors in August, 2016 during the celebration of the 170th birth anniversary of the great troubadour. The initiative was realized by the Support to Javakhk Foundation. Architectural and construction plans for the creation of the home-museum were under the direction of Merited Architect of the Republic of Armenia Hovhannes Mutafyan.
Great Armenian troubadour, folk singer Jivani (Serovbe Levonyan, 5 March 1848-19 March 1909) was born in Kartsakh village of Javakhk to the famous Bangoyan family. For nearly 18 years he lived in his native village where he was a student of Siyay, one of the great troubadours of Javakhk. After leaving the village, Jivani lived and created in Tbilisi for a year and later moved to Alexandropol. In 1895, the renowned troubadour returned to Tbilisi where he spent the last years of his life. In 1908, Jivani visited his native village for the last time and was cordially received. Troubadour Jivani is described as “the Mashtots of the Armenian folk music”. It is not secret that Armenian troubadours would mainly write songs in foreign languages until Jivani. It is considered that Armenian troubadours started writing in Armenian after the birth of Jivani. The troubadour is also honored as “the Komitas of Armenian folk music”. Jivani helped remove the Oriental modulations in the music of Armenian troubadours, Hayernaysor reported.