Դպրոցների օպտիմալացման հետևանքով հնարավոր են բողոքի ակցիաներ. Հրապարակ
«Հրապարակ»-ում կարդում ենք. «Դպրոցների օպտիմալացման ծրագիրը ՀՅԴ նախարար Լևոն Մկրտչյանի համար հոգս է դարձել։ Կրճատումների հարցը բողոքի ալիք է բարձրացրել, իսկ այն ուղղվելու է նախևառաջ ոլորտի պատասխանատուի դեմ։
Չի բացառվում, որ առաջիկայում բողոքի ակցիաներ կազմակերպվեն, ավելին՝ իշխանական շրջանակներում խոսվում է, որ Սերժ Սարգսյանն աշնանը ստիպված կլինի կրկնել «Կարեն ջան, սիրուն չի» հայտնի օպերացիան։ Առաջին փուլում 20 հաստատություն է փակվելու, 5-ը՝ Երևանում։ Ի դեպ, խոսվում էր, որ փակվելու են մինչև 300 աշակերտ ունեցող դպրոցները, սակայն առաջին 5-ում, մեր տեղեկություններով, սովորում է 100-ից պակաս աշակերտ»։

«Грапарак»: Из-за программы оптимизации школ возможны акции протеста
Газета «Грапарак» пишет, что программа оптимизации школ стала для министра образования и науки от АРФД «Дашнакцутюн» Левона Мкртчяна большой заботой и проблемой. Вопрос сокращений вызвал волну недовольства, которая, в первую очередь, будет направлена против ответственного за сферу.
«Не исключается, что в ближайшее время начнутся акции протеста, более того, в кулуарах власти муссируются разговоры о том, что осенью Серж Саргсян вынужден будет повторить известную операцию «Карен, джан, некрасиво». На первом этапе будут закрыты 20 учреждений, из них 5 – в Ереване. Кстати, говорили о том, что закроются школы, в которых число учащихся достигает 300, однако в первых пяти, по нашим сведениям, учатся менее 100 человек», – пишет газета.