Ընտրությունները Հայաստանում վերածվել են նպատակի, երբեմն՝ ինքնանպատակի. քաղաքագետ
Ընտրությունները Հայաստանում վերածվել են նպատակի, երբեմն՝ ինքնանպատակի: Հայաստանն առայժմ մնում է նպատակ չունեցող պետություն, նա վախենում է իր առջև նպատակներ դնել: Արդյունքում առկա են իրավիճակային, հիմնականում՝ սխալ լուծումներ: Դրանց գործադրման ժամանակ հաշվի չեն առնվում ապագա հնարավորությունները: Այսօր կայացած քննարկման ժամանակ նման համոզմունք հայտնեց Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը:
Նրա համոզմամբ, մեր երկրում կան գեղեցիկ լոզունգներ, բայց դրանք գործնական դրսևորում չեն ունենում: Ավելին, եթե գործնական դրսևորում ունենային, ապա երկիրը կառչած չէր մնա ԵԱՏՄ-ին:
«Կառավարության կողմից էնտուզիազմ չկա: Իրանի հետ մեր հարաբերությունները դոփում են տեղում, մինչդեռ Հայաստանը պետք է օգտագործի իր տրանզիտային հնարավորությունները: Երկրում շարունակում են գործել մոնոպոլիաներ, այդ թվում՝ ռուսական: Դրանք մեզ պետք չեն, դրանք թիվ մեկ խոչընդոտն են»,- ասաց բանախոսը:
Ռուբեն Մեհրաբյանի խոսքով, դե ֆակտո իշխանությունը գտնվում է ԱԺ պատերից դուրս. «Եթե լինեն ֆորս մաժորներ, Հայաստանը չի կարողանալու դիմագրավել արտաքին մարտահրավերներին»։

Эксперт: В Армении препятствием номер один являются российские монополии
Выборы в Армении превратились в цель, иногда даже – в самоцель, на данный момент республика остается государством без каких бы то ни было целей, в стране их просто боятся ставить, и в результате принимаются ситуативные, в основном неверные решения без учета перспектив на будущее. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян.
По словам эксперта, в Армении существуют красивые решения, однако они не применяются на практике. Более того, если бы они применялись, то страна не присоединилась бы к ЕАЭС.
«У правительства нет энтузиазма. Отношения с Ираном стоят на месте, в то время как Армения должна использовать транзитные возможности. В стране продолжают действовать монополии, в том числе – российские. Они не нужны нам, они являются препятствием номер один», – подчеркнул он.
По словам Рубена Меграбяна, де-факто власть находится за стенами Национального Собрания Армении.
«Если в Армении произойдут форс-мажорные ситуации, то она не сможет противостоять внешним вызовам», – резюмировал он.