Թուրքիայում արտակարգ դրության պատճառով օտարերկրյա ներդրողները հրաժարվում են նոր պայմանագրերից
Թուրքիայի արդյունաբերողների և գործարարների միության (TÜSİAD) տնօրենների խորհրդի նախագահ Էրոլ Բիլեջիքը անդրադարձել է ձախողված հեղաշրջումից հետո այդ երկրում հայտարարված արտակարգ դրության հետևանքներին:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ,  Բիլեջիքը մասնավորապես ընդգծել է, որ արտակարգ դրության պահպանման պայմաններում օտար ներդրողները հրաժարվում են նոր պայմանագրեր կնքել: Եվ այդ ներդրողների թիվն այնքան մեծ է, որ ուղղակի հնարավոր չէ դա անտեսել: Արտակարգ դրության ռեժիմի պատճառով խնդիրներ են ծագում նաև ուղևորությունների և առողջապահական ապահովագրության ոլորտում:
«Ներդրումները և արտահանումը արդեն երկար ժամանակ է՝  հետընթաց են ապրում: 2012-2016 թթ. ընթացքում միջին տնտեսական աճը նվազել է մինչև 5.3 տոկոս», -ընդգծել է TÜSİAD-ի նախագահը:
Բիլեջիքը նշել է, որ Թուրքիայի տնտեսական զարգացման վրա իրենց բացասական ազդեցությունն են ունեցել նաև մեկը մյուսին հաջորդած ընտրությունները, պարբերական ահաբեկչական գործողությունները, անվտանգության ցածր մակարդակը, ներգաղթյալների խնդիրը:
«Քանի դեռ չունենք իրավական, ժողովրդավարական պետություն և ազատ հասարակություն, չենք կարող խոսել աշխատատեղեր ստեղծելու և ներդրումներ ներգրավելու հեռանկարի մասին», - նշել է նա:

Глава TÜSİAD бьет тревогу: Введение чрезвычайного положения привело к серьезному спаду в экономике Турции и не только…
Глава Союза промышленников и предпринимателей Турции (TÜSİAD) Эрол Биледжик обратился к последствиям введения в стране режима чрезвычайного положения после неудачной попытки госпереворота 2016г.
Как сообщает «Ermenihaber.am», Э. Биледжик, в частности, подчеркнул, что в условиях сохранения режима чрезвычайного положения зарубежные инвесторы отказываются от заключения новых договоров. И число таких инвесторов настолько высоко, что уже невозможно игнорировать это.
Более того, по его словам, вследствие введения режима ЧП в стране возникают проблемы в сфере туризма и медицинского страхования.
«Объемы инвестиций и экспорта уже долгое время идут на спад. С 2012-2016 гг. средний экономический рост сократился до 5.3 %», – отметил глава TÜSİAD.
Э. Биледжик отметил, что на экономический рост Турции отрицательно воздействуют также и выборы, ставшие регулярными террористические акты, низкий уровень безопасности, проблема мигрантов.
«Пока у нас нет правового и демократического государства, свободного общества, мы не можем говорить о создании новых рабочих мест и привлечении зарубежных инвестиций», – подчеркнул он.
Напомним, режим чрезвычайного положения действует в Турции после попытки переворота в ночь на 16 июля 2016г.