ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն պնդումները հետաքննելու համար նշանակվել են արտաքին հետաքննության մարմնի հեղինակավոր անդամներ
11:19 31/05/2017
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրթյում, որը տեղի ունեցավ մայիսի 30-ին Պրահայում, նշանակվել են արտաքին հետաքնության մարմնի 3 անդամները, որոնք պետք է ուսումնասիրեն ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիայի հետ կապված պնդումները։
Արտաքին հետաքննության մարմնի 3 անդամներն են՝
• Սըր Նիկոլաս Բրացան (Մեծ Բրիտանիա), ով նախկինում եղել է ՄԻԵԴ նախագահ ու դատավոր։
• Ժան-Լուի Բրյուգերը (Ֆրանսիա), նախկին դատավոր, ով հիմնականում պատասխանատու է եղել ահաբեկչության հետ կապված դեպքերի համար, միջազգային հարաբերությունների փորձագետ։
• Էլիզաբեթ Ֆուրա (Շվեդիա), ՄԻԵԴ նախկին դատավոր, իրավախորհրդատու։
Բյուրոյի այս որոշումը պետք է հաստատի վեհաժողովը հունիսի 26-ին մեկնարկող ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի առաջին օրը։ Նշանակվելուց հետո անդամներին չեն կարող հեռացնել։
Նշենք, որ այս մարմինը չունի իրավական իրավազորություն։ Այն իրականացնելու է իր առաքելությունը ամենայն գաղտնիությամբ՝ մինչև ավարտը։ Մարմինը կսկսի գործել անդամների նշանակումից անմիջապես հետո ու նրա լիազորությունները կավարտվեն ԵԽԽՎ բյուրոյին վերջնական զեկույցի ներկայացմամբ կամ ամենաուշը 2017թ․-ի դեկտեմբերի 31-ին։
Այս մարմինը ստուգելու է, թե որքանով է ԵԽԽՎ անդամների վարքագիծը խախտում ԵԽԽՎ վարքագծի կանոններն ու դրույթները։ Հաշվի առնելով այս բացահայտումները՝ այն պետք է հաստատի, թե արդյոք կան բավարար ապացույցներ ներկա ու նախկին պատգամավորների նկատմամբ գործողություններ ձեռնարկելու համար։ Այն նաև պետք է ներկայացնի առաջարկություններ, որոնք կներառվեն վեհաժողովի վարքագծի կանոնակարգում ու կլրացվի առկա բացերը։
Անհրաժեշտության դեպքում բյուրոն կարող է երկարաձգել մարմնի իրավասությունների շրջանակը։

Allegations of corruption within PACE: Members of the external investigation body appointed
The Bureau of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), meeting yesterday in Prague, appointed the three members of the independent external investigation body to look into allegations of corruption within PACE, the organization reported in a released statement.
According to the source, the appointees are:
- Sir Nicolas Bratza (United Kingdom), former judge and former President of the European Court of Human Rights
- Jean-Louis Bruguière (France), former judge in charge of investigations in particular on cases related to terrorism, expert with international organizations and states on anti-terrorism issues
- Elisabet Fura (Sweden), former judge at the European Court of Human Rights and former chief parliamentary Ombudsman of Sweden, legal adviser
The decision is to be ratified by the Assembly in the framework of the Progress report, which is due to be debated on 26 June by the Assembly during its next plenary session (26-30 June 2017), the release said.
To remind, on 28 April, the Assembly ratified the terms of reference of the investigation body, whose purpose is to carry out an external independent inquiry into the allegations of corruption and fostering of interests made against certain members or former members of the Assembly.