Սանկտ Պետերբուրգում քննարկվել են Հայաստան-Իրան փոխգործողությունները
Այսօր Պետերբուրգյան Միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մահմուդ Վաեզի հետ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետություն-Իրան երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ռեգիոնալ համագործակցության շրջանակներում Հայաստան-Իրան փոխգործողությունները, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միություն-Իրան առևտրի ազատականացման բանակցությունների վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Կողմերն արձանագրել են թե՛ առկա փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակը, թե՛ հետագա համագործակցության առավել խորացման հեռանկարը:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը հանդիպում է ունեցել նաև Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Համաշխարհային բանկի հետ առկա ծրագրերը և առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային  ծրագրերում համագործակցության շարունակությունը և մի շարք այլ հարցեր:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ներկայացուցիչները:

В Петербурге обсуждены вопросы углубления экономических отношений Армении и Ирана
В рамках Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ) вице-премьер-министр, министр международной экономической интеграции и реформ Республики Армения Ваче Габриелян 2 июня встретился с министром связи и информационных технологий Исламской Республики Иран Махмудом Ваези.
Как передает пресс-служба правительства, в ходе встречи обсуждались ряд вопросов, касающихся армяно-иранских экономических отношений, взаимодействия в рамках регионального сотрудничества, а также ряд вопросов, связанных с переговорами по либерализации торговли между ЕАЭС и Ираном.
Стороны отметили как высокий уровень имеющихся взаимоотношений, так и перспективы дальнейшего углубления сотрудничества.
В рамках ПМЭФ Ваче Габриелян встретился также с исполнительным директором Всемирного банка Кристалиной Георгиевой.
В ходе встречи были обсуждены совместные с ВБ программы, приоритеты, вопрос продолжения сотрудничества в региональных программах и другие вопросы.