Արտաշես Մինասյանը Եվրոպայի առաջնության առաջատարների շարքում է
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայացել են Եվրոպայի շախմատի անհատական առաջնության երրորդ տուրի պարտիաները: 3-րդ տուրում 3-րդ հաղթանակն է տոնել գրոսմայստեր Արտաշես Մինասյանը. նրա մրցակիցն է եղել Իտալիայի ուժեղագույն գրոսմայստեր Դանիելե Վոկատուրոն:
Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիայի հաղորդմամբ, առաջատարների խմբում ընթացող Հովհաննես Գաբուզյանը ոչ-ոքի է խաղացել Անդրեյ Վոլոկիտինի հետ:
3-րդ տուրում հաղթանակներ են տոնել Հրանտ Մելքումյանը, Տիգրան Հարությունյանը, Գևորգ Հարությունյանը, Վահե Բաղդասարյանը, Արման Միքայելյանը և Արթուր Դավթյանը:
3-րդ տուրից հետո 9 շախմատիստ վաստակել են 3-ական միավոր և գլխավորում են մրցաշարային աղյուսակը: Մեր մասնակիցներից առաջատարների թվում է Արտաշես Մինասյանը:
Հրանտ Մելքումյանը և Հովհաննես Գաբուզյանը վաստակել են 2.5-ական միավոր:
Եվրոպայի շախմատի անհատական առաջնություն 2017-ը ընտրական փուլ է աշխարհի գավաթի խաղարկության համար: Ըստ ՖԻԴԵ-ի կանոնադրության և Շախմատի Եվրոպական Միության խորհրդի որոշման՝ ընտրվելու են 22 մասնակից:

The games of Round 3 at European Individual Chess Championship 2017 have been played in Minsk, Belarus. Armenian GM Artashes Minasian claimed the third victory in the round, outplaying Daniele Vocaturo from Italy.
As the Chess Federation of Armenia told Panorama.am, another Armenian player Hovhannes Gabuzyan drew his game against Andrei Volokitin.
Hrant Melkumyan, Tigran Harutyunyan, Gevorg Harutyunyan, Vahe Baghdasaryan, Arman Mikaelyan and Artur Davtyan also secured victories in Round 3.
After three rounds, nine chess players have scored 3 points apiece and are leading the table with Armenia’s Artashes Minasian being among the leaders.
Hrant Melkumyan and Hovhannes Gabuzyan have scored 2.5 points each.
To note, European Individual Chess Championship 2017 is a qualification event for the next World Cup. According to FIDE regulations and the decision of the ECU Board, 22 participants will be qualified for the world chess tournament.