Միջազգային Ճգնաժամային Խումբը ԼՂ հակամարտության գոտում արձանագրում է լարավածության նկատելի աճ
Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան երբևէ մոտ են ռազմական գործողությունների վերսկսմանը 1994 թ.-ի հրադադարից ի վեր, գրում է «Միջազգային ճգնաժամային Խումբ»-ը (Internatinal Crisis Group) Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված իր հերթական զեկույցում։
Կազմակերպության պաշտոնական կայքէջում զետեղված զեկույցի հեղինակների պնդմամբ, 2016 թ-ի ապրիլյան պատերազմը հրահրող քաղաքական և անվտանգության գործոններն առավել սրված են։ Որպես ապացույց նրանք մատնանշում են սույն թվականի հունվար ամսից շփման գծի երկայնքով կիրառված ռազմատեխնիկայի տեսակներն ու հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախականությունը։
«Բանակցային գործընթացը փակուղում է, ուժի կիրառումը դարձնելով հակամարտության լուծման առավել գրավիչ տարբերակ` առնվազն մարտավարական տեսակետից։ Այսօր հակամարտության երկու կողմերն ունեն մոբիլիզացված թիկունք և, կարծես, պատրաստ են նոր առճակատման։ Ընթացիկ լարվածությունը կարող է վերածվել ավելի լայնամասշտաբ պատերազմի և հանգեցնել քաղաքացիական զգալի կորուստների, ինչպես նաև դրդել տարածաշրջանային գերտերություններին միջամտել հակամարտությանը», - ասված է զեկույցում։
Նշվում է, թե միջնորդ երկրները` Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ն պետք է առկա անհամաձայնությունները մի կողմ դնեն և ճնշումներ բանեցնեն Բաքվի և Երևանի նկատմամբ փակուղուց դուրս գալու և բռնության նոր ալիքի ռիսկերը չեզոքացնելու նպատակով։
Հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակից դուրս գալուն միտված առաջնային գործուն քայլերի համար առաջարկվում է անհապաղ կյանքի կոչել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված կողմերի միջև պայմանավորվածությունները, մասնավորապես, շփման գծում հետքննությունների մեխանիզմի ներդրումն ու հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակի ավելացումը։
Ըստ փորձագետների, այն պետք է զուգորդվի երկու կողմերի դաշտային հրամանատարների միջև ուղիղ կապի հաստատմամբ։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, թե պատերազմը չի բխում ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի շահերից։
«Երկու կողմերն էլ ունեն բալիստիկ հրթիռներ, որոնք ի զորու են թիրախավորել քաղաքացիական, տնտեսական և ռամզական ենթակառուցվածքներ երկու պետությունների տարածքում։ Երկու կողմերն էլ գիտակցում են նման զարգացմումների կործանիչ հետևանքները, այդ թվում խոշոր տարածաշրջանային տերությունների` Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավումը հակամարտութունում, որոնք ունեն ռազմական պայմանագրեր համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Այնուհանդերձ, փոխադարձ զսպման այս գործոնն ամբողջապես չի չեզոքացնում սահմանափակ ռազմական օպերացիայի հնարավորությունը, որը նպատակ կհետապնդի գրավել որոշակի տարածքներ, ինչն էլ իր հերթին կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ և վերածվել առավել խոշոր տարածաշրջանային պատերազմի», - ասված է փաստաթղթում։

ICG: Armenia and Azerbaijan closer to war than at any point since the 1994 ceasefire
A year after Nagorno-Karabakh’s April 2016 violent flare-up, Armenia and Azerbaijan are closer to war than at any point since the 1994 ceasefire, reads the newly published report of the International Crisis Group (ICG) on the Nagorno Karabakh conflict.
The authors of the report refer to deadly incidents involving the use of heavy artillery and anti-tank weapons occurred with varying degrees of intensity along the Line of Contact (LoC) since April 2016. “The settlement process has stalled, making the use of force tempting, at least for tactical purposes; today, both sides – backed by mobilised constituencies – appear ready for confrontation. These tensions could develop into larger-scale conflict, leading to significant civilian casualties and possibly prompting the main regional powers to intervene,” said the document.
ICG suggests negotiations are the only way out of the impasse, and the best way to avert another war. “Sound principles for a realistic, fair settlement of the conflict exist, but distrust, a gap between the mediators’ and the two sides’ perceptions, and the protagonists’ heightened appetite for maximum gains likely render any immediate compromise formula remote. For both sides, either stalemate or war currently appears a better outcome than compromise.”
According to the given recommendations, implementation of agreements discussed in Vienna and St. Petersburg – enhancing monitoring of the zone of conflict and setting up an investigative mechanism – are seen as urgently needed that should be accompanied by establishment of a channel of communication between field-based militaries on both sides.