Միջազգային Ճգնաժամային Խումբը ԼՂ հակամարտության գոտում արձանագրում է լարավածության նկատելի աճ
Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան երբևէ մոտ են ռազմական գործողությունների վերսկսմանը 1994 թ.-ի հրադադարից ի վեր, գրում է «Միջազգային ճգնաժամային Խումբ»-ը (Internatinal Crisis Group) Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված իր հերթական զեկույցում։
Կազմակերպության պաշտոնական կայքէջում զետեղված զեկույցի հեղինակների պնդմամբ, 2016 թ-ի ապրիլյան պատերազմը հրահրող քաղաքական և անվտանգության գործոններն առավել սրված են։ Որպես ապացույց նրանք մատնանշում են սույն թվականի հունվար ամսից շփման գծի երկայնքով կիրառված ռազմատեխնիկայի տեսակներն ու հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախականությունը։
«Բանակցային գործընթացը փակուղում է, ուժի կիրառումը դարձնելով հակամարտության լուծման առավել գրավիչ տարբերակ` առնվազն մարտավարական տեսակետից։ Այսօր հակամարտության երկու կողմերն ունեն մոբիլիզացված թիկունք և, կարծես, պատրաստ են նոր առճակատման։ Ընթացիկ լարվածությունը կարող է վերածվել ավելի լայնամասշտաբ պատերազմի և հանգեցնել քաղաքացիական զգալի կորուստների, ինչպես նաև դրդել տարածաշրջանային գերտերություններին միջամտել հակամարտությանը», - ասված է զեկույցում։
Նշվում է, թե միջնորդ երկրները` Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ն պետք է առկա անհամաձայնությունները մի կողմ դնեն և ճնշումներ բանեցնեն Բաքվի և Երևանի նկատմամբ փակուղուց դուրս գալու և բռնության նոր ալիքի ռիսկերը չեզոքացնելու նպատակով։
Հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակից դուրս գալուն միտված առաջնային գործուն քայլերի համար առաջարկվում է անհապաղ կյանքի կոչել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված կողմերի միջև պայմանավորվածությունները, մասնավորապես, շփման գծում հետքննությունների մեխանիզմի ներդրումն ու հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակի ավելացումը։
Ըստ փորձագետների, այն պետք է զուգորդվի երկու կողմերի դաշտային հրամանատարների միջև ուղիղ կապի հաստատմամբ։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, թե պատերազմը չի բխում ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի շահերից։
«Երկու կողմերն էլ ունեն բալիստիկ հրթիռներ, որոնք ի զորու են թիրախավորել քաղաքացիական, տնտեսական և ռամզական ենթակառուցվածքներ երկու պետությունների տարածքում։ Երկու կողմերն էլ գիտակցում են նման զարգացմումների կործանիչ հետևանքները, այդ թվում խոշոր տարածաշրջանային տերությունների` Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավումը հակամարտութունում, որոնք ունեն ռազմական պայմանագրեր համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Այնուհանդերձ, փոխադարձ զսպման այս գործոնն ամբողջապես չի չեզոքացնում սահմանափակ ռազմական օպերացիայի հնարավորությունը, որը նպատակ կհետապնդի գրավել որոշակի տարածքներ, ինչն էլ իր հերթին կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ և վերածվել առավել խոշոր տարածաշրջանային պատերազմի», - ասված է փաստաթղթում։

International Crisis Group: Армения и Азербайджан находятся в ситуации, максимально близкой к возобновлению масштабной войны
17:10 02/06/2017
Армения и Азербайджан находятся в максимально близкой к возобновлению войны ситуации с момента установления режима прекращения огня в 1994 году. Об этом говорится в очередном докладе Международной кризисной группы (International Crisis Group).
Как утверждают авторы опубликованного на официальном сайте группы доклада, спровоцировавшие Апрельскую войну 2016 года политическая ситуация и проблема безопасности еще более обострились. В качестве доказательства указываются применяемые с января 2017 года вдоль всей линии соприкосновения войск виды военной техники и частота нарушений режима перемирия.
«Переговорный процесс зашел в тупик, сделав применение силы более привлекательным вариантом урегулирования – как минимум с тактической точки зрения. Сегодня стороны конфликта обладают мобилизованным тылом и, кажется, готовы к новому противостоянию. Наблюдающаяся напряженность может вылиться в широкомасштабную войну, которая приведет к значительным гражданским потерям, а также заставит региональные сверхдержавы вмешаться в ситуацию», – говорится в докладе.
Как указывается, Россия, Франция и США как страны-посредники должны, оставив в стороне существующие разногласиям, оказать давление на Баку и Ереван для выхода из тупика и нейтрализации риска новой вспышки насилия.
В качестве первоочередных действенных мер по выходу из сложившейся в зоне конфликта напряженной ситуации отмечено немедленное претворение в жизнь достигнутых в 2016г. в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности, касательно внедрения механизмов расследования инцидентов и увеличения числа международных наблюдателей в зоне конфликта.
Согласно мнению экспертов, все это должно сопровождаться установлением прямой связи между полевыми командирами двух сторон.
Авторы доклада подчеркивают, что война не исходит из интересов ни Армении, ни Азербайджана и обе стороны осознают разрушительные последствия вероятных боевых действий, в том числе вовлечения в конфликт крупных региональных акторов, таких как Россия и Турция, у которых имеются военные соглашения соответственно с Ереваном и Баку.
«Вместе с тем данный фактор взаимного сдерживания не нейтрализует в полной мере угрозы ограниченной военной операции, нацеленной на захват определенных территорий, что в свою очередь может выйти из-под контроля и вылиться в более масштабную региональную войну», – говорится в документе.