Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտի Սերժ Թանկյանը, ով երգ է գրել «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության համար, մտադիր է Հայաստանում միջազգային երաժշտական փառատոն հիմնել: Գրում է AFP-ն՝ մանրամասն անդրադառնալով մրցանակաբաշխությանը:
Թանկյանը, ով տեսաուղերձով շնորհավորել է մրցանակաբաշխության այս տարվա դափնեկիր Թոմ Քաթինային, նշել է, որ դա երախտագիտություն է բոլոր մարդկանց, ովքեր օգնել են զոհերին:
Լիբանանում ծնված Թանկյանը, ում նախնիներին Ցեղասպանությունից փրկվել են թուրք քաղաքապետն ու ամերիկացի միսիոներները, նշել է, որ մարդիկ շատ հաճախ դասեր չեն քաղում իրենց պապերի ցավից:
Նա նշել է, որ ցանկանում է ավելին անել Հայաստանում, մտածում է երաժշտական փառատոն հիմնելու մասին: Հույս ունի՝ Հայաստանը հնարավոր կլինի ինտեգրել եվրոպական ամառային փառատոնների ծրագրերում, ինչը հնարավորություն կտա արևմտյան խմբերին այցելել կովկասյան երկիր:
«Ես միշտ երազել եմ Հայաստան միջազգային փառատոն հիմնելու մասին: Քանի որ ես փորձել եմ կատարել քաղաքական, սոցիալական աշխատանքներ, ցանկանում եմ անել նաև արվեստի ու երաժշտության հետ կապված գործ »,-ասել է Թանկյանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ System of a Down խմբի առաջին համերգը Հայաստանում կայացավ 2015-ին, երբ նշվում էր Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:

Серж Танкян намерен организовать в Армении музыкальный фестиваль международного масштаба
Всемирно известный рок-музыкант, солист и основатель группы «System of a Down» Серж Танкян, написавший композицию «Aurora’s Dream» для премии «Аврора», намерен организовать в Армении музыкальный фестиваль международного масштаба. Об этом пишет au.news.
Как напоминает СМИ, Серж Танкян сочинил композицию под названием «Мечта Авроры» (Aurora’s Dream). Эта композиция стала главной музыкальной темой первой церемонии вручения премии «Аврора», которая прошла в Ереване 24 апреля 2016 года.
Указывается также, что премия была учреждена в 2015 гуманитарной инициативой «Аврора». От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, премия будет присуждаться ежегодно в период с 2015 по 2023 годы.
Вторым лауреатом премии «Аврора» 28 мая стал доктор Том Катена. Будучи единственным врачом, постоянно проживающим на опустошенной войной территории Нубийских гор Судана, куда практически не доходит гуманитарная помощь, Катена спас тысячи жизней. Доктор Катена получит грант в размере 100 000 долларов и возможность продолжить эстафету добра, пожертвовав прилагающуюся к премии награду в 1 млн долларов выбранным им организациям.
Серж Танкян поздравил лауреата премии доктора Тома Катену в специальном видеообращении. А в интервью AFP Танкян указал, что всегда мечтал о создании международного музыкального фестиваля в Армении.