Beeline-ի աջակցությամբ կայացել է «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի սաների համերգը
Beeline-ի աջակցությամբ Արամ Խաչատրյանի տուն թանգարանում տեղի է ունեցել համերգ «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի սաների մասնակցությամբ,- հայտնում են Beeline Հայաստանի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունic:
«Մենք պարբերաբար կազմակերպում ենք նմանատիպ համերգներ։ Դա շատ կարևոր է երիտասարդ երաժիշտների համար, քանի որ նման համերգները յուրօրինակ քննություն են հանդիսանում նրանց համար։ Հանդիսատեսի առաջ ելույթ ունենալով՝ նրանք կարող են ցույց տալ իրենց միջանկյալ աշխատանքի արդյունքները և վերահաստատել իրենց ստեղծագործական ներուժը և զարգացման հեռանկարները։ Beeline-ն երկար տարիների ընթացքում հնարավորություն է տալիս մեզ և երիտասարդ երաժիշտներին հետևողական աշխատել՝ զարգացնել ունակությունները, բարձունքների հասնել, տարեցտարի կազմել մասնագիտական զարգացման ծրագիր։ Մեզ համար շատ կարևոր է այսպիսի հետևողական աջակցությունը, քանի որ այն վաղվա օրվա հանդեպ վստահություն է ներշնչում։ Մենք շնորհակալ ենք Beeline-ին համագործակցության համար», - ասել է Կարեն Քոչարյանը՝ «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամը և Խաչատրյանի անվան եռյակի թավջութակահարը։
«Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը մենք դիտարկում ենք, որպես երկարաժամկետ ներդրում աճող սերնդի զարգացման գործընթացում: Ես ուրախ եմ տեսնել, որ մեր ներդրումն իր պտուղներն է տալիս ի դեմս երիտասարդ և տաղանդավոր երաժիշտների, ովքեր այսօր ելույթ ունեցան մեր առջև: Beeline-ը շարունակում է աջակցել հիմնադրամի գործունեությանը, քանի որ համարում է, որ այս ոլորտին աջակցությունը կդարձնի մարդկանց կյանքը էլ ավելի լավը», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Համերգին մասնակցել են՝ երիտասարդ դաշնակահար Գուր Սարգսյանը, որը վերջերս երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Թիֆլիսում անցկացված Դաշնակահարների Միջազգային մրցույթում, ալտահար Հովհաննես Մինասյանը և ջութակահար Սոնա Արզումանյանը։ Համերգին ելույթ ունեցան նաև «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ և Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտներ՝ դաշնակահար Արմինե Գրիգորյանը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը։
«Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամը ստեղծվել է Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից 2010թ.-ին։ Հիմնադրամի հիմնական գործունեությունն ուղղված է կրթական և բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը դասական երաժշտության ոլորտում: Beeline-ը հանդիսանում է Հիմնադրամի մշտական գործընկերը 2011թ–ից ի վեր։

При поддержке Beeline в доме-музее Арама Хачатуряна в Ереване состоялся концерт с участием стипендиатов Фонда развития классической музыки, которые добились особого прогресса в текущем сезоне.
«Подобные концерты мы устраиваем регулярно. Это очень важный момент для молодых музыкантов, так как эти концерты являются своеобразным экзаменом. Именно выступая перед зрителем, они могут показать промежуточные итоги своей работы, подтвердить свой творческий потенциал и его развитие. Beeline на протяжении многих лет даёт возможность нам и молодым музыкантам планомерно работать над развитием способностей, достигать высоких результатов, выстраивать год за годом план профессионального роста. Для нас очень важна именно такая, поступательная поддержка, дающая уверенность в завтрашнем дне. Поэтому мы очень благодарны Beeline за сотрудничество», – отметил Карен Кочарян, учредитель Фонда развития классической музыки и виолончелист Трио имени Хачатуряна.
«Партнерство с Фондом развития классической музыки мы рассматриваем как долгосрочный проект инвестиций в подрастающее поколение. Я рад видеть, что эти инвестиции приносят свои плоды в лице молодых и талантливых музыкантов, которые выступали сегодня перед нами. Beeline поддерживает деятельность Фонда, так как считает, что благотворительные проекты в этой сфере помогают изменить жизнь людей к лучшему», – отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Согласно релизу, на концерте стипендиатов выступили: юный пианист Гур Саргсян, недавно занявший второе место на Международном конкурсе пианистов в Тбилиси, альтист Ованнес Минасян и скрипачка Сона Арзуманян.
В концерте приняли участие и учредители Фонда, музыканты Трио имени Хачатуряна: пианистка Армине Григорян и скрипач Карен Шахгалдян.