«Ոսկե ծիրանն» արդեն 14 տարի այցեքարտ է դարձել Հայաստանի համար. Ռալֆ Յիրիկյան
Լրագրողների հետ հանդիպմանը մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ասաց, որ այս փառատոնը հայկական իրականության մեջ ոչ միայն կինոյի տոն է, նաև մշակույթի տոն, ամեն տարի կարողանում է ջերմություն, ուրախություն բերել Հայաստան:
««Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը կինոյի զարգացման մեր հայեցակարգում կարևորագույն, լրջագույն դերակատարություն է ունենալու: Այս փառատոնը հարթակ է, որտեղ մտքեր են փոխանակում կինոարտադրողները, կինոգործիչները, այն կազմակերպությունները, որոնք հետաքրքրված են այդ դաշտով: Այս առումով «Ոսկե ծիրան»-ը կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ Հայաստանի կինոյի զարգացման գործում»,- ասաց Ա.Ամիրյանը:
Կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
«14 տարի շարունակ ընկերությունը լրջագույն մոտեցում է ցուցաբերում կինոյի զարգացմանը: Եթե չլիներ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, միայն պետության միջոցներով հնարավոր չէր լինի հասնել նրան, ինչին հասել ենք»,- նշեց մշակույթի նախարարը:
Ասուլիսին ներկա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասաց, որ կան իրադարձություններ, որոնք անգնահատելի ազդեցություն են թողնում հասարակության կյանքում, ձևավորում են մտածողություն, ստեղծում երկրի հեղինակությունը բարձրացնելու հնարավորություն և սերունդներ դաստիարակում:
«Այս փառատոնն այդ կարևոր միջոցառումներից է, որը արժեհամակարգ ձևավորող, արվեստի լեզվով խնդիրները վերհանող, գեղեցիկն ու առողջը սերմանող երևույթ է: Մենք կանգնած ենք այս փառատոնի կողքին, որն ամեն տարի արդարացնում է իր առաքելությունը, որն արդեն 14 տարի այցեքարտ է դարձել Հայաստանի համար»,- ասաց նա:
Ռ. Յիրիկյանի խոսքով, հաջորդ տարի փառատոնի համար հոբելյանական է. «Կփորձենք հոբելյանական տարում ևս կանգնել փառատոնի կողքին»:
Փառատոնն այս տարի ստացել է 1100 հայտ՝ 96 երկրից: Մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերում ընդգրկվել է ավելի քան հարյուր ֆիլմ:

Ставший визитной карточкой Армении кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет в Ереване с 9 по 16 июля
Четырнадцатый международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году пройдёт в Ереване с 9 по 16 июля.
Министр культуры Армении Армен Амирян сегодня на встрече с журналистами отметил, что в армянской действительности «Золотой абрикос» – не просто праздник кино, но и праздник культуры, который ежегодно обеспечивает в Армении теплоту и радость.
«Кинофестиваль „Золотой абрикос” сыграет важнейшую, серьёзнейшую роль в нашей концепции по развитию армянского кино. Данный фестиваль является площадкой, где обмениваются идеями кинопроизводители, деятели кино, организации, которые заинтересованы этой сферой. В этом смысле „Золотой абрикос” может сыграть важную роль в деле развития армянского кино», – подчеркнул А. Амирян.
Отметим, что главным спонсором международного кинофестиваля является компания «ВиваСелл-МТС».
«На протяжении 14 лет компания „ВиваСелл-МТС” демонстрирует серьезный подход в деле развития кино. Без поддержки данной компании, только на госсредства, невозможно было бы достичь того, что у нас есть сегодня», – сказал глава Минкультуры РА.
В свою очередь другой генеральный директор данной компании Ральф Йирикян отметил, что есть события, которые оказывают неоценимое влияние на жизнь общества, формируют определенное мышление, создают возможность повышения авторитета государства и воспитывают поколения.
«Международный кинофестиваль „Золотой абрикос” является одним из таких важных мероприятий, формирующих систему ценностей, озвучивающих проблемы на языке искусства, сеющих прекрасное. Мы всегда поддерживаем этот фестиваль, который ежегодно оправдывает свою основную миссию, который уже на протяжении 14 лет является визитной карточкой для Армении», – подчеркнул Р. Йирикян.
По словам гендиректора «ВиваСелл-МТС», следующий год станет юбилейным для «Золотого абрикоса». «Постараемся в юбилейном году также поддержать данный кинофестиваль», – отметил он.
Отметим, что в этом году на участие в кинофестивале поступило 1100 заявок из 96 стран. В конкурсной и внеконкурсной программах «Золотого абрикоса» будет представлено более ста фильмов.