Նախագահը ներկա է գտնվել Պոլիտեխնիկական համալսարանում Գերազանցության կենտրոնի բացմանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում ներկա է գտնվել Գերազանցության կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը։ Հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կենտրոնը ստեղծվել է աշխարհահռչակ ֆրանսիական «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության և ռուսական «Տաշիր» ընկերությունների խմբի համատեղ ջանքերով: Գերազանցության կենտրոնը Երևանում բացվում է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կազմում ընդգրկված «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության և ֆրանսիական կազմակերպության միջև Փարիզում համագործակցության հուշագրի ստորագրումից երեք ամիս անց, որը տեղի է ունեցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 08.03.2017 թվականին Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում՝ Հանրապետության Նախագահի ներկայությամբ:
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի, ԱՊՀ երկրներում «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության նախագահ Յոհան Վանդերպլայետսի, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Կարեն Դարբինյանի, պաշտոնատար այլ անձանց և Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի ուղեկցությամբ Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել նորաբաց կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, ստեղծված պայմաններին, ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաներով հագեցած սարքավորումներով կենտրոնի հնարավորություններին: Այն կառուցվել է պոլիտեխնիկական համալսարանի բազայի վրա և «Շնեյդեր էլեկտրիկ»-ի ու ազգային գիտական համայնքի սերտ համագործակցության առաջին փորձերից մեկը կդառնա:
Պատասխանատուների հավաստմամբ, տասնյակ ուսանողներ ու երիտասարդ գիտնականներ հնարավորություն կունենան հմտություններ զարգացնել և ծանոթանալ էներգետիկայի ու ավտոմատացման ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաներին: Նորաբաց կենտրոնը օգտակար կլինի նաև էլեկտրամատակարարման ոլորտի կայացած աշխատակիցների համար։
Կենտրոնի բացման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ներկայացուցիչների միջև քառակողմ համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը:

President Sargsyan attends Center for Excellence opening at Polytechnic University
President of Armenia Serzh Sargsyan visited on Monday the National Polytechnic University of Armenia, where he attended the opening of the Center for Excellence, the Press Service of the President’s Office reports.
The center was co-founded by Schneider Electric, the world-renowned French company and Russia-based Tashir Group of Companies. The Center of Excellence is being opened in Yerevan in the presence of President of Armenia three months after the signing in Paris of a memorandum of cooperation between Electric Networks of Armenia, a subsidiary of Tashir Group, and the French Company. The memorandum was signed on March 8, 2017 on the sidelines of President Serzh Sargsyan’s official visit to France.
Accompanied by RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, Tashir Group President Samvel Karapetyan, Schneider Electric Company President for the CIS Johan Vanderplaets, Chairman of the Board of Directors of Electric Networks of Armenia Karen Darbinyan, other officials, and French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpente, the President of the Republic made a tour of the new center, inspecting the work done so far, the conditions and the possibilities of this state-of-the-art high-tech center.
Established on the basis of the National Polytechnic University of Armenia, the center will be the first experience of close collaboration between Schneider Electric and Armenia’s scientific community.
As witnessed by the responsible officials, dozens of students and young researchers will have the opportunity to develop their skills and get acquainted with modern technologies in the fields of energy and automation. The new center will also be useful for the practitioners engaged in the field of electricity supply.
During the opening ceremony, a four-party agreement was signed between the representatives of Schneider Electric, Tashir Group of Companies, National Polytechnic University of Armenia and Electric Networks of Armenia.