Երևանում ցուցադրվելու է Թուրքիայում նկարահանված «Վանքի երեխաները» ֆիլմը
Երևանում հունիսի 7-ին տեղի կունենա Թուրքիայում նկարահանված «Վանքի երեխաները» փաստավավերագրական ֆիլմի առաջին ցուցադրությունը: Ֆիլմը պատմում է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված դերսիմցի հայերի մասին, որոնց զգալի մասը կոտորվել է 1937-1938 թթ. Դերսիմի կոտորածների ժամանակ, ողջ մնացածներն էլ թուրքացվել ու մահմեդականացվել են: Ֆիլմը հենց բռնի իսլամացած հայ երեխաների մասին է:
«Վանքի երեխաները» (Vank’ın Çocukları) ֆիլմի ռեժիսորը ծնունդով դերսիմցի Նեզահաթ Գյունդողանն է, պրոդյուսերը Քազըմ Գյունդողանը: Երևանում այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Նեզահաթ Գյունդողանն ասաց, որ շատ կարևոր է հենց թուրք բնակչությանը ցույց տալ, թե ինչ է կատարվել, ինչու է դա կատարվել:
«Նրանք պետք է առերեսվեն պատմության իրական էջերի հետ: Ֆիլմը նկարելիս փորձել ենք խոսքը տալ նրանց, ովքեր խոսում են ֆիլմում, իրենք ինչպես ներկայացնում են, այնպես թողել ենք: Բնականաբար, ֆիլմում կա Ցեղասպանություն բառը»,- նշեց ֆիլմի ռեժիսոր Նազահաթ Գյունդողանը:
Ռեժիսորի խոսքով, 2004 թվականից սկսած նկարահանում են վավերագրական ֆիլմեր:
«Այդ ժամանակվանից սկսած Դերսիմի պատմության, մշակույթի վերաբերյալ ուսումնասիրություն ենք կատարում, անդրադարձել ենք նաև 1937-38 թվականների Դերսիմի ցեղասպանությանը:
Բացի պաշտոնական պատմագրությունից, մենք ինքներս լսել ենք բազմաթիվ պատմություններ, իրականություններ, և դրանք էլ մեզ ուղղորդեցին  որպեսզի այս թեմայի շուրջ ֆիլմեր նկարահանենք: Բնականաբար, եթե անդրադառնանք Դերսիմին և չխոսենք հայերի մասին, շատ մեծ պակաս կլիներ այդ աշխատանքների մեջ»,- նշեց ֆիլմի ռեժիսորը:
Նազահաթ Գյունդողանն ասաց, որ ֆիլմերի միջոցով ցանկացել են  ներկայացնել, փոխանցել իրենց լսածները, որոնք դուրս են պաշտոնական պատմագրությունից

Turkish documentary telling the story of Islamized Armenians to be premiered in Yerevan
The documentary “The Children of Vank” (Vank’ın Çocukları), telling the story of the Armenians who survived the Genocide and then went through another cycle of violence during the 1937-1938 bloody military campaign initiated by the Turkish state in Dersim region (currently Tunceli), will be screened in Yerevan on June 7.
Nezahat Gündoğan, the film director, who originates from Dersim and attempts to raise the untold stories of the massacre survivors, told a press conference today in Yerevan, suggesting the Turkish people themselves are the target auditorium of the film.
“They should reckon with the past pages of their history. The film features heroes in their live language, telling their stories without any author interferences, and the film, certainly, contains the Genocide word,” the film director said.
The premiere of “Children of the Monastery” was held on February 9 this year in Istanbul.
Kazim Gundogan and Nezahat Gundogan, the researchers of the movie, traced the Armenian survivors of these two genocides in the provinces of Konya, Bolu, Istanbul, Izmir, and Dersim and conducted interviews with them. Dozens of accounts and facts collected during the interviews spread a light on the fate of hundreds of Christian children who survived the Dersim massacre, were subjected to Turkification and grew up in Turkish or Kurdish families without their families knowing anything about it.
The film reflects on the story of the only Armenian St. Karapet monastery that operated in the area and whose clergy was arrested and killed along with Alevi and Armenian population of the village in the course of the massacres. The church was destroyed by the state in 1938.