Վրաստանի բարձրագույն ինստիտուտներում դասավանդում ենք Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունները. Նինո Ափցիաուրի
Հունիսի 16-ին Թբիլիսիում կմեկնարկի և հունիսի 18-ին Երևանում կավարտվի «Սայաթ-Նովա» փառատոնը, որը կազմակերպում է Music of Armenia-ն։ Երկրորդ անգամ անցկացվող այս փառատոնին մասնակցում են հարևան երկու երկրների երաժիշտներ։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը «Սայաթ-Նովա» փառատոնի կազմակերպիչ Հասմիկ Մովսիսյանն ասաց, որ հունիսի 16-ին Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցում ելույթ կունենան հայ և վրացի երաժիշտներ, հունիսի 17-ին Երևանի «Մետաքսի ճանապարհ» հյուրանոցում հանդես կգա «Ջնար» անսամբլը, հունիսի 18-ին «Մեգերյան կարպետ»-ում փառատոնը կեզրափակի «Սայաթ-Նովա» անսամբլը։
«Սայաթ-Նովա» փառատոնը ամենամյա փառատոն է, որի նպատակն է պահպանել և խթանել Սայաթ-Նովայի երաժշտության ժառանգությունը և աշուղական մշակույթն առհասարակ:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատան ավագ խորհրդական, հայագետ Նինո Ափցիաուրին ասաց, որ միասին տոնում են մեծ աշուղ Սայաթ-Նովայի փառատոնը։
«Սայաթ-Նովան պատկանում է ոչ միայն հայ ժողովրդին, նաև՝ վրաց ժողովրդին, որովհետև նա մեծ երաժիշտ ու մեծ բանաստեղծ է, տարածաշրջանային իմաստություն ունեցող բանաստեղծ է, ինքն աշուղական պոեզիայի հիմնադիրն է, և մենք Վրաստանում բարձրագույն ինստիտուտներում դասավանդում ենք Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունները»,- նշեց նա։

Sayat Nova Festival 2017 will launch on June 16 in Tbilisi and will end on June 18 in Yerevan, Armenia. The annual festival, organized by Music of Armenia, will bring together the musicians of the two neighboring countries.
Sayat Nova Festival organizer Hasmik Movsisyan said at a press conference on Monday that Armenian and Georgian musicians will hold a concert at Tbilisi’s St. George Cathedral on June 16. She also added that Jnar Ensemble is set to hold a concert at Yerevan’s Silk Road Hotel on June 17, with Sayat Nova Ensemble closing the festival on June 18.
Sayat Nova Festival is an annual festival aimed at reviving and promoting the legacy of Sayat Nova's music and ashough culture in general.
Senior Consultant at the Georgian Embassy in Armenia Nino Aptsiauri, present at the conference, highlighted the joint celebration of the festival dedicated to prominent ashik Sayat-Nova.
“Sayat-Nova belongs not only to the Armenian, but also to the Georgian people, since he is a great musician and poet with a regional wisdom. Sayat-Nova is the founder of the ashik poetry and his works are taught at higher educational institutions in Georgia,” she added.