Մենք պետք է հրավիրենք առաջին տուրիստի՝ Նոյի երկիր. Ռ. Մինասյան
«Այսպիսի լավ մոտեցումներ զբոսարջության նկատմամբ երբեք չեն եղել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանում ներգնա և ներքին տուրիզմի զարգացմանը:
Նրա խոսքով՝ վարչապետի կողմից օպերատիվ մի քանի հանձնարարականներ եղան, որոնք կարող են նպաստել ներգնա տուրիզմի զարգացմանը:
Ռոբերտ Մինասյանն ասաց, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ներգնա տուրիզմի համար երկու ուղղություն կա՝ ռուսական և իրանական շուկան. «Պետք է քայլեր կատարել ինչպես այդ ուղղությունները զարգացնելու, այնպես էլ նորերը ներգրավելու ուղղությամբ: Բացի այն, որ մենք շեշտում ենք առաջին Քրիստոնյա երկիր լինելը,  պետք է նաև տուրիստին հրավիրենք առաջին տուրիստի՝ Նոյի երկիրը»:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտորը կարևորեց ռուսների՝ ներքին անձնագրերով Հայաստան գալը, բայց դա բավարար չհամարեց. «Մեզ պետք է պլանավորված տուրիզմ, որի համար նախապես կվճարեն ու կայցելեն»:
Ռոբերտ Մինասյանը շեշտեց, որ բացի ներգնա տուրիզմից, պետք է զարգացնել ներքին տուրիզմը:
Ինչ վերաբերում է զբոսավարներին ու երկիրը ճիշտ ներկայացնելուն՝ նա ասաց, որ այդ խնդիրը ևս լրջագույն է. «Գիդերը պետք է համապատասխան լիցենզիա ունենան, համապատասխան կրթություն՝ երկրի պատմությունն ու քաղաքականությունը ճիշտ ներկայացնելու համար: Բացի պատմական անցյալը ցույց տալը, պետք է աշխարհին ներկայացնել նաև երկրի զարգացումը: Չի կարող զարգանալ տուրիզմն առանց մասնագետների: Հաճախ էքսկուրսիաներն անցկացնում են օտարերկրացիները, նման բան կարելի է թույլ տալ միայն նրանց, ովքեր կատուկ կուրսեր են անցել»:

Роберт Минасян: Туристам нужно представить и Армению – страну Ноя
Таких позитивных подходов к развитию сферы туризма никогда не было. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции ректор Армянского института туризма Роберт Минасян, коснувшись проблем в сфере развития въездного и внутреннего туризма в Армении и путей их решения.
По его словам, премьер-министр Армении Карен Карапетян дал ряд оперативных поручений, которые могут поспособствовать развитию внутреннего и въездного туризма в республике.
Роберт Минасян указал, что на сегодняшний день для развития въездного туризма в Армении есть два основных направления – российский и иранский рынки. «Необходимо предпринять шаги как в данных направлениях, так и для привлечения новых. Кроме того, что мы акцентируем внимание туристов на том, что Армения – первая христианская страна, необходимо также приглашать туристов в Армению – страну Ноя», – отметил он.
Ректор Армянского института туризма подчеркнул важность въезда в Армению российских туристов по внутренним паспортам, однако назвал данный шаг недостаточным.
Роберт Минасян подчеркнул, что кроме въездного туризма, необходимо развивать и внутренний.
Что касается гидов и правильной презентации страны, он отметил, что данная проблема также является достаточно серьёзной. «Гиды должны иметь соответствующую лицензию, соответствующее образование для правильного представления истории и политики страны. Кроме демонстрации исторического прошлого, необходимо представить миру также и развитие Армении. Туризм не может развиваться без специалистов. Зачастую, экскурсии проводятся иностранцами, это можно разрешить лишь тем, кто прошёл специальные курсы», – резюмировал ректор.