Արցախի տնտեսության հիմնասյուններից՝ հիդրոէներգետիկան, շարունակվում է համարվել Արցախի տնտեսության զարգացման առաջնային ուղղություններից մեկը: 2017թ. բարձր տեմպերով շարունակվում է փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման ոլորտում ներդրումների իրականացումը, որն էլ նպաստում է Արցախի էներգետիկ անվտանգության խնդրի լուծմանն ու հանրապետությունում ինքնաբավության շեմի հաղթահարմանը:
Արցախի էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, այսօր Արցախում գործում են 16 հիդրոէլեկտրակայաններ, այդ թվում Սարսանգ ՀԷԿ՝ 50 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ և 15 փոքր ՀԷԿ-եր՝ 52 ՄՎտ ընդանուր դրվածքային հզորությամբ: Միայն 2017թ. շահագործման է հանձնվել 2 փոքր ՀԷԿ՝ Ջերմաջուր (6 ՄՎտ հզորությամբ) և Վիկինգ (1,8 ՄՎտ հզորությամբ) ՀԷԿ-երը: Հանրապետությունում իրականացվում է ևս 8 փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման աշխատանքներ, որոնց էլեկտրաէներգիայի տարեկան արտադրության ծավալը կազմելու է շուրջ 263,02 մլն Կվտ/ժ:
2017թ. առաջին եռամսյակում Արցախի Հանրապետությունում արտադրվէլ է 83,33 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիա, որը 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 3,59%-ով, կամ 2,89 մլն կՎտժ-ով: Նույն ժամանակահատվածում երկրում սպառված էլեկտրաէներգիան կազմել է 90,93 մլն կՎտժ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 5,71 %-ով, կամ 4,91 մլն կՎտժ-ով:
Ավարտվել և շահագործման է հանձնվել նաև տնտեսական մեծ նշանակություն ունեցող Սոթք-Հաթերք ենթակայաններն իրար միացնող շուրջ 82 կմ երկարությամբ 110/35/10 կՎ միաշղթա երկրորդ բարձրավոլտ օդային գիծը:

Artsakh electricity production grows by 3.59%
Electricity production continues to be considered one of the priority directions of the economic development in Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic. Investments into the construction of small hydropower plants continue at a high pace in 2017, the press service of Artsakh Ministry of Economy told Panorama.am.
As the source informs, today 16 hydroelectric power plants (HPP) operate in the country, namely Sarsang Hydro Power Plant with capacity of 50 megawatts and 15 other small HPPs with a total capacity of 52 megawatts. Two small HPPs – Jermajur (6 MW) and Viking (1.8 MW) – were put into operation 2017, with the construction of 8 more HPPs underway in the republic.
In January-March 2017, 83.33 million kilowatt-hours of electricity was produced in Artsakh, growing by 3.59% to compare with the same period of 2016. Within the same period, 90.93 million kilowatt-hours of electricity was consumed in the country, which shows 5.71 % rise compared to the previous year.