Գյուղապետերն ահազանգում են՝ կարկուտը հարյուր տոկոս ջնջել է բերքը. ՀԺ
Հունիսի 12-ին  տեղացած կարկուտը  էական վնասներ է հասցրել  հատկապես Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքներում:  Խոսվում է բերքն ընդհուպ հարյուր  տոկոսով  ոչնչանալու մասին:  Արմավիրի մարզում Էջմիածնի տարածաշրջանի  9 գյուղերի բնակիչներ,  իրենց անելանելի վիճակից դրդված,  երեկ առավոտյան բողոքի ցույց են իրականացրել՝  փակելով Երևան-Արմավիր ավտոճանապարհի  Էջմիածնից դեպի Արմավիր տանող հատվածը:  Կարկուտից տուժած գյուղերից մեկն Ամբերդն է:
Համայքնի ղեկավար  Սամվել Բաբայանը  «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասել է.«Մենք հիմա վնասներն ենք հաշվարկում,  բայց տեղ կա, որ հարյուր տոկոս ջնջել է,  տեղ կա՝ 70,  տեղ կա՝ պակաս:  Հիմնականում բանջարանոցը լրիվ ոչնչացրել է: Բանջարանոց չկա»:
«Անցյալ տարի հակակարկտային  երկու  կայան ենք դրել,  բայց քամու ժամանակ չեն աշխատում: Երեկ մի պահ քամի չէր, խփեցին: Դա ահագին օգուտ տվեց»,- ասել է նա:
Մրգաստան համայնքի ղեկավար  Ռաֆիկ Խաչատրյանը նույնպես  խոսելով երեկ տեղացած կարկուտի մասին, ասել է, որ վնասը  հարյուր տոկոսանոց է:  Ասել կուզի՝  մրգի առատության մասին վկայող  անվանումով գյուղում  այս տարի միրգ չի լինի: «Ոչ միրգ, ոչ բանջարանոց,  ոչինչ չի մնացել:  Գյուղի միայն այն հատվածում, որը Էջմիածնի տարածաշրջանի հողերին կպած է,  այդքան վնաս չի եղել,  մնացածը՝ գյուղի սկզբից,  սրբել է»,- փոխանցել է նա:

«Айкакан жаманак»: Старосты сел Армавирской области Армении сообщают о полном уничтожении урожая градом
Выпавший 12 июня град причинил существенный ущерб в ряде общин Армавирской области Армении. Как пишет газета «Айкакан жаманак», речь идет вплоть до 100-процентном уничтожении урожая стихией.
В Армавирской области Армении жители 9 сел из безысходности утром 13 июня перекрыли участок Эчмиадзин-Армавир автодороги Ереван-Армавир. Среди пострадавших от града сел и Амберд.
Руководитель общины в беседе с корреспондентом газеты отметил: «Сейчас мы уточняем размер ущерба. Но местами град полностью уничтожил урожай. Сильнее всего пострадали овощи. Овощей нет».
Руководитель общины Мргастан Рафик Хачатрян в свою очередь отметил, что размер причиненного ущерба составляет 100%. «Ни фруктов, ни овощей, ничего не осталось, все смело градом», – отметил он.