Հունիսի 18-20-ը Երևանում կանցկացվի վրացի մեծանուն կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր Գիա Կանչելիին նվիրված փառատոն։ Միջոցառման շրջանակներում Երևանում տեղի կունենա երկու սիմֆոնիկ և մեկ կամերային համերգ, որոնց ընթացքում կներկայացվեն Գիա Կանչելիի ստեղծագործությունները։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ հունիսի 18-ին «Արամ Խաչատրյան՚ համերգասրահում կհնչեն լարային նվագախմբի, դաշնամուրի և հարվածայինների համար գրված «SIO՚ ստեղծագործությունը, «Գիշերային աղոթքները՚՝ գրված կլարնետի և լարային նվագախմբի համար, Չորրորդ սիմֆոնիան՝ «Միքելանջելո՚։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան) հանդես կգա աշխարհահռչակ կլարնետահար Յուլիան Միլկիսը (կլարնետ/Կանադա)։
Հունիսի 19-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա կամերային երաժշտության երեկո, որի ժամանակ մենահամերգով հանդես կգան բայանահար Ալեքսանդր Սևաստյանը և կլարնետահար Յուլիան Միլկիսը։ Ծրագրում՝ Գիա Կանչելիի հայտնի մեղեդիներն են՝ գրված թատրոնի և կինոյի համար:
Մշակութային օրերը կեզրափակվեն հունիսի 20-ին «Արամ Խաչատրյան՚ համերգասրահում, որտեղ Գիա Կանչելիի գործերը հանդիսատեսին կներկայացնեն Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, մենակատար Ալեքսանդր Սևաստյանը և նվագախմբի պղնձյափողային կվինտետը։
Ստեղծագործությունները Հայաստանում հնչելու են առաջին անգամ:
Աղբյուրը նշում է, որ Գիա Կանչելին հայտնի է ինչպես սիմֆոնիկ, կամերային ստեղծագործություններով, այնպես էլ ֆիլմերի և ներկայացումների համար գրված երաժշտությամբ։
«Գիա Կանչելի՚ փառատոնը Երևանում կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։

Armenia to host festival dedicated to renowned Georgian composer Giya Kancheli
On June 18-20, a festival dedicated to the famous Georgian composer, teacher, People’s Artist of the USSR, laureate of the State Prize of the USSR Giya Kancheli will be held in Armenia. Within the framework of the festival, two symphonic concerts and one chamber evening will be held in Yerevan. The works by Giya Kancheli will be performed.
As the public relations department of the State Youth Orchestra of Armenia reports, on June 18 during a concert at Aram Khachaturian concert hall “Sio” for piano, percussion and string orchestra, “Night Prayers” for string quartet and clarinet, Symphony No. 4 “In Memory of Michelangelo” will be performed. The world-famous clarinettist Julian Milkis (Canada) will perform together with the State Youth Orchestra of Armenia (artistic director and principal conductor Sergey Smbatyan).
On June 19, the Komitas Chamber Music House will host an evening of chamber music. The solo concert will feature accordionist Alexander Sevastian and clarinetist Julian Milkis. The program includes the famous works by Kancheli written for the theater and cinema.
The festival will end on June 20 with the concert at Aram Khachaturian concert hall. The State Youth Orchestra of Armenia, soloist Alexander Sevastian and the Brass Quintet of the orchestra will present the works by Giya Kancheli, which will be performed in Armenia for the first time.
The source notes that Giya Kancheli wrote symphonic, chamber works, as well as music for cinemas and theater productions.
The organizer of the festival is the State Youth Orchestra of Armenia, with the support of the Armenian Ministry of Culture.