Պատկերացնո՞ւմ եք, բոլորին հորդորեի չծխել, կողքս ոչ ոք չէր մնա. Լևոն Ալթունյան
«Առողջապահության նախարարությունը երկու ամիս ժամանակ ունի՝ քննարկելու ծխելու դեմ պայքարի միջոցառումները, որից հետո ձեռնամուխ կլինի ծրագիր մշակելու գործընթացին»,-այս մասին գործադիրի այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
«Սեպտեմբերին ծրագիրը կմշակենք, իսկ դրանից հետո մեկ ամսվա ընթացքում այն կներկայացնենք կառավարություն»,- նշեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ծխելու դեմ հայտարարված միջոցառումների վերաբերյալ արձագանքներին, Լևոն Ալթունյանն ասաց, որ հասարակության 80 տոկոսը կողմ է ծխելու դեմ ամենախիստ պատիժներին, 20 տոկոսը՝ դեմ:
Հարցին, եթե նախարարը ծխեր, ապա կկիրառե՞ր նման օրենք, Լևոն Ալթունյանը պատասխանեց. «Ես մեկ-մեկ ծխում եմ, բայց դա լինում է շատ հազվադեպ»:
Նախարարը նշեց նաև, որ ժամանակին ծխել է և իրեն իրավունք չէր վերապահում գրասենյակում արգելել ծխելը:
«Հենց որ ես թողեցի ծխելը, մենք դարձանք չծխող օֆիս»,- հավելեց նա:
Նաև ասաց, որ թեև չի ծխում, բայց չի էլ հորդորում կողքիններին չծխել. «Պատկերացնում եք, բոլորին հորդորեի, կողքս ոչ ոք չէր մնա»:
Դիտարկմանը, թե ծխախոտի թանկացումը կնպաստի նրան, որ ծխողների թիվը նվազի, Լևոն Ալթույանն ասաց, որ ամբողջ աշխարհում դա ամենաազդեցիկ գործիքն է:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության նախարարը հայտարարել էր, որ ծխախոտի դեմ պայքարում անհրաժեշտ են ավելի խիստ գործողություններ: Հայաստանում հակածխախոտային քաղաքականությունների խստացումը թույլ կտա պաշտպանել բնակչության առողջությունը ծխելու վնասակար ազդեցություններից:
«Գաղտնիք չէ, որ հայերս ծխող ազգ ենք: Ես հանձնարարական ունեմ հանրապետության նախագահից և վարչապետից, որպեսզի մենք պատերազմ հայտարարենք ծխելուն, հաղթենք այս չարիքին՝ ծխախոտին։ Այդ կերպ կարող ենք ծխողների քանակը նվազեցնել 30-40 տոկոսով։ Ամենալավ միջոցը մարդու գրպանին հարվածելն է։ Հոգեբանորեն ազդեցություն ունենալն այն չէ, ինչ գրպանին խփելը։ Կարելի է արգելել ծխել այն վայրերում, որտեղ մարդն ուզում է ծխել, և թույլատրել այնտեղ, որտեղ տհաճ կլինի ծխելը»,- ընդգծել էր նախարարը:

Глава Минздрава Армении Л. Алтунян: Если бы я всех призывал бросить курить, рядом со мною никого бы не осталось
21:00 15/06/2017
Министерство здравоохранения Армении должно в течение двух месяцев обсудить мероприятия по борьбе с курением, а затем взяться за разработку соответствующей программы. Об этом заявил сегодня на брифинге после заседания правительства министр здравоохранения Армении Левон Алтунян.
По его словам, программа будет разработана за сентябрь, а затем представлена правительству.
Л. Алтунян заверил, что 80% населения Армении выступает за самые резкие санкции против курения, необходимости в них не видят всего лишь 20%.
При этом министр признался, что сам курит, хоть и очень редко. По словам Л. Алтуняна, в свое время он был стабильным курильщиком и не позволял себе вводить запреты на курение в офисе, в котором работал. «Но как только я бросил курить, мы стали некурящим офисом», – добавил он.
Более того, Левон Алтунян признал, что, хотя сам не курит, однако не призывает окружающих избавиться от этой привычки. «Представляю, если бы я всех призывал, рядом со мною никого бы не осталось», – сказал глава Минздрава РА.
Он также отметил, что подорожание табачной продукции во всем мире считается одним из самых эффективных средств борьбы с курением.
Отметим, Левон Алтунян, представляя ранее данную инициативу, отметил, что цель – сокращение числа курящих на 30% за 5 лет, что в свою очередь приведет к снижению уровня раковых заболеваний на 10%. Для достижения указанных показателей, по словам министра, нужны кардинальные меры: увеличение штрафов, запрет на курение в общественных местах, повышение стоимости сигарет. «Если речь о результатах, рецепт существует. Но если предлагаемые меры будут более мягкими, то достижение желаемого результата потребует гораздо больше времени», – сказал тогда Левон Алтунян.