Անդրեյս Ժագարսը կաշխատի Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնում
Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրենի պաշտոնակատար Կոնստանտին Օրբելյանի առաջարկով անվանի օպերային բեմադրիչ-ռեժիսոր, պրոդյուսեր Անդրեյս Ժագարսը հասարակական հիմունքներով այսուհետ կկատարի Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի միջազգային հարցերով խորհրդականի աշխատանքը:  Օպերային թատրոնից տեղեկացնում են, որ արդեն ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի 85-րդ թատերաշրջանում Ա. Ժագարսը կիրականացնի Ջ. Վերդիի «Տրավիատա» օպերայի նոր բեմադրությունը:
Ռիգայի օպերային թատրոնում Ժագարսի բեմադրած «Տրավիատա» օպերայում տարիներ առաջ հանդես է եկել նաև Գեղամ Գրիգորյանի դուստրը՝ Հասմիկ Գրիգորյանը:
Անդրեյս Ժագարսը 1996-2013 թթ. զբաղեցրել է Լատվիայի ազգային օպերայի /Ռիգա/ գլխավոր տնօրենի պաշտոնը: Ներկայումս Ժագարսը «Բալթյան երաժշտական համերգաշրջաններ» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է և շարունակում է աշխատել որպես բեմադրիչ, դասավանդում է Ռուսաստանի թատերական արվեստի համալսարանում: Ա. Ժագարսը Ռիգայի օպերային փառատոնի հիմնադիրն է: Նա բազմիցս ներգրավվել է երիտասարդ օպերային երգիչների միջազգային մրցույթների ժյուրիի աշխատանքներում, որպես նախագահ գլխավորել է երաժշտական թատրոնների մրցույթներ, ինչպես նաև Ռուսաստանի «Ոսկե դիմակ» փառատոնը: Ա. Ժագարսը որպես բեմադրիչ-ռեժիսոր՝ օպերային բեմադրություններ է իրականացրել Լատվիայում, Լիտվայում, Էստոնիայում, Լեհաստանում, Խորվաթիայում, Սլովենիայում, Սլովակիայում, Գերմանիայում, Իտալիայում և այլ երկրներում:

Известный оперный режиссер-постановщик Андрейс Жагарс приступит к работе в ереванском театре оперы и балета
По предложению художественного руководителя и исполняющего обязанности директора Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Константина Орбеляна знаменитый оперный режиссер-постановщик, продюсер Андрейс Жагарс на общественной основе станет советником художественного руководителя Театра по международным вопросам.
Как сообщается на сайте Театра, по достигнутому уже соглашению, в рамках 85-го театрального сезона Оперного театра Армении А. Жагарсом будет представлена новая постановка «Травиаты» Дж. Верди.
Отмечается также, что несколько лет назад на сцене Рижского Оперного театра в постановке «Травиаты» Жагарса выступала дочь знаменитого тенора Гегама Григоряна – Асмик Григорян.
В 1996-2013 гг. Андрейс Жагарс занимал должность генерального директора Латвийской национальной оперы в Риге. В настоящее время Жагарс является художественным руководителем фестиваля «Балтийские музыкальные сезоны» и продолжает работать в качестве режиссера, а также преподает в ГИТИС-е. Андрейс Жагарс является основателем Рижского оперного фестиваля. Множество раз Жагарс являлся членом жюри международных конкурсов оперных певцов, возглавлял жюри в конкурсах международных театров, а также в фестивале «Золотая маска» в России.
В качестве режиссера-постановщика Жагарс проводил оперные постановки в Латвии, Литве, Эстонии, Польше, Хорватии, Словении, Словакии, Германии, Италии и других странах.