Առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՀՆԱ-ի 6,5 տոկոս աճ. Վարդան Արամյան
Այս տարվա առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՀՆԱ-ի 6,5 տոկոս աճ. Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: Նրա գնահատմամբ,  առաջին եռամսյակի համար լավ ցուցանիշ է՝ հաշվի առնելով, որ տարվա համար թիրախավորել են 3,2 տոկոսը, ինչն այն նվազագույն շեմն է, որին ձգտելու են հասնել:
Նախարարի խոսքով, ՀՆԱ-ի աճին նպաստել է արդյունաբերությունը, ծառայություններն ու առևտուրը:
Վ. Արամյանի ներկայացմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-ապրիլին  կազմել է  5,7 տոկոս,  4,5  տոկոսային կետը ծառայությունների աճի հաշվին,  2,4  տոկոսային կետը՝ արդյունաբերության,  իսկ գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը  բացասական են գրանցել հինգ ամիսների ընթացքում:
Նախարարն ասաց, որ առաջիկա ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի նվազում չեն ակնկալում:
Վ. Արամյանն ավելացրեց, որ արտահանումը շարունակում է դրսևորել առաջանցիկ աճ ներմուծման նկատմամբ. հինգ ամիսներին ունեցել են  16 տոկոսից մի փոքր ավելի արտահանման ցուցանիշ, իսկ ներմուծման ցուցանիշը՝  14 տոկոսից  մի փոքր ավելի:
«Այսինքն՝ արտահանման ցուցանիշը շարունակում է ավելի արագ աճել, քան ներմուծման ցուցանիշը»,- հավելեց նախարարը:

Глава Минфина Армении: В первом квартале 2017 года ВВП вырос на 6,5%
В первом квартале 2017 года в Армении рост ВВП составил 6,5%. Об этом заявил на пресс-конференции 16 июня министр финансов Армении Вардан Арамян.
По его словам, это хороший показатель для первого квартала, с учетом того, что в годовом разрезе планируется рост на уровне 3,2%.
Как указал министр, росту ВВП способствовали сферы промышленности, услуг и торговли. Вардан Арамян сообщил, что показатель экономической активности в январе-апреле составил 5,7%.
При этом глава Минфина добавил, что в ближайшие месяцы не ожидается снижения показателя экономической активности.
В.Арамян добавил, что экспорт продолжает опережать импорт: за 5 месяцев показатель экспорта составил чуть более 16%, а импорта – чуть более 14%.