Առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՀՆԱ-ի 6,5 տոկոս աճ. Վարդան Արամյան
Այս տարվա առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՀՆԱ-ի 6,5 տոկոս աճ. Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: Նրա գնահատմամբ,  առաջին եռամսյակի համար լավ ցուցանիշ է՝ հաշվի առնելով, որ տարվա համար թիրախավորել են 3,2 տոկոսը, ինչն այն նվազագույն շեմն է, որին ձգտելու են հասնել:
Նախարարի խոսքով, ՀՆԱ-ի աճին նպաստել է արդյունաբերությունը, ծառայություններն ու առևտուրը:
Վ. Արամյանի ներկայացմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-ապրիլին  կազմել է  5,7 տոկոս,  4,5  տոկոսային կետը ծառայությունների աճի հաշվին,  2,4  տոկոսային կետը՝ արդյունաբերության,  իսկ գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը  բացասական են գրանցել հինգ ամիսների ընթացքում:
Նախարարն ասաց, որ առաջիկա ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի նվազում չեն ակնկալում:
Վ. Արամյանն ավելացրեց, որ արտահանումը շարունակում է դրսևորել առաջանցիկ աճ ներմուծման նկատմամբ. հինգ ամիսներին ունեցել են  16 տոկոսից մի փոքր ավելի արտահանման ցուցանիշ, իսկ ներմուծման ցուցանիշը՝  14 տոկոսից  մի փոքր ավելի:
«Այսինքն՝ արտահանման ցուցանիշը շարունակում է ավելի արագ աճել, քան ներմուծման ցուցանիշը»,- հավելեց նախարարը:

6.5% GDP growth recorded in Armenia within three months in 2017, minister says
Within the first three months of the current year, 6.5% Gross domestic product (GDP) growth was registered in Armenia, Armenian Minister of Finance Vardan Aramyan told a press conference. Positively assessing the figure, the minister noted that 3.2% GDP growth target has been set for this year.
In Mr. Aramyan’s words, the growth was mainly stemmed from industry, services and the trade.
The minster noted that in January-April 2017, the economic activity index amounted to 5.7 percent, with services reflecting a 4.5 percentage points (pp) rise and industry – 2.4 pp rise. Meantime, the agriculture, construction declined in the period of five months.
The minister said that the economic activity index is not expected to decline in the coming months.
Mr. Aramyan went on adding that exports continue to exceed imports in Armenia. Within the five months, the exports index made up almost 16 percent, with imports index comprising almost 14 percent.