Ֆոտիու Ֆոտիս. Կիպրոսը Հայաստանի դեսպանն է ԵՄ-ում
«Կիպրոսը Եվրամիության անդամ է, ի դեմս Կիպրոսի դուք լավ ընկեր ունեք նաև ԵՄ-ում: Կարելի է ասել, որ Կիպրոսը Հայաստանի դեսպանն է ԵՄ-ում»,- այս մասին Երևանում հայտարարել է Կիպրոսի Հանրապետության  նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը:
Նա այսօր Սփյուռքի նախարարությունում մասնակցել է փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությանը: Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  Ֆոտիու Ֆոտիսը նշել է, որ Հայաստանը և Կիպրոսը պատմական և մշակութային կապեր ունեն:
«Մեր երկրները համագործակցում են շատ բնագավառներում, հաճախակի են նախագահների, վարչապետերի մակարդակով փոխայցելությունները, որ ցույց են տալիս, թե որքան լավ հարաբերություններ ունենք: Այսօր քննարկելու ենք սփյուռքի հարցերով մեր ջանքերը միավորելու,  համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու հեռանկարները: Ուզում եմ նաև Կիպրոսի Նախագահի և կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնել Կիպրոսի հարցում հանգուցալուծման հասնելու գործընթացին աջակցելու համար»,-ասել է նա, ապա հույս հայտնել, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Կիպրոսում, նաև Հունաստանի մասնակցությամբ:

Cyprus is Armenia’s Ambassador to EU - Fotis Fotiou
“Cyprus is a member state of the European Union and I the face of our country you have a good friend in the EU. We can state Cyprus is Armenia’s Ambassador to EU,” Cyprus Presidential Commissioner for Humanitarian Issues and Overseas Affairs Fotis Fotiou stated in Yerevan on Monday. Mr. Fotiou participated at a MoU signing ceremony at Armenia’s ministry of diaspora.
As the press service of the ministry reported, the Cypriot official made opening remarks, pointing out the traditional historical and cultural ties of the two countries.
“Our countries cooperate in various fields. Constant mutual visits at the Presidents’ and PMs’ level show the nature of the warm relations. Today, we are set to discuss our joint efforst in addressing diaspora issues and enhancement of cooperation prospects. On behalf of the Cyprus President and the Government I would like to convey our gratitude for the support to the Cyprus settlement process,” Fotiou said.
He next expressed hope to hold the next meeting in Cyprus, attended by representatives of Greece as well.