«Շամիրամի տեսիլքը»՝  պարի լեզվով
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 5-ին տեղի կունենա «Բարեկամություն» պետական պարախմբի հիմնադրման 30-րդ տարեդարձին նվիրված հոբելյանական երեկոն։ Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, կայանալու է «Շամիրամի տեսիլքը» մեկ գործողությամբ խորեոգրաֆիկ ներկայացման պրեմիերան:
Երեկոյին համատեղ ելույթ են ունենալու «Բարեկամություն» խումբը և Շվեդիայի արքայական բալետի արտիստներ Մարիկո Կիդան, Վահե Մարտիրոսյանը:
«Շամիրամի տեսիլքը» մեկ գործողությամբ խորեոգրաֆիկ ներկայացման լիբրետոն ՀՀ ժող. արտիստ Նորայր Մեհրաբյանին է, բեմադրությունը՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Շվեդիայի արքայական բալետի մենապարող Արսեն Մեհրաբյանի, բեմանկարիչն է Յուրի Ժուկով, զգեստների նկարիչը՝ Ռուբինէ Հովհաննիսյան։ Արա Գեղեցիկի դերում հանդես է գալու ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Բավարիայի պետական թատրոնի մենակատար Տիգրան Միքայելյանը, Շամիրամի դերում ՝ Աննա Քալաշյան։

“The Vision of Semiramis” one-act ballet to premiere at Yerevan Opera Theatre
Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan on July 5 will host a jubilee concert dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Armenian state dance ensemble “Barekamutyun” (“Friendship”). As Panorama.am was informed from Armenia’s Ministry of Culture, “The Vision of Semiramis” one-act ballet will premiere at the concert.
During the concert, “Barekamutyun” dance ensemble will jointly perform with Royal Swedish Ballet's artists Mariko Kida and Vahe Martirosyan.
“The Vision of Semiramis” one-act choreographic performance is staged by Honoured Artist of Armenia Arsen Mehrabyan (Sweden). The cast includes Honoured Artist of the RA, Principal Dancer of Bavarian State Ballet, Tigran Mikaelyan (performing the role of Ara the Beautiful), with Anna Kalashyan performing Semiramis.