Ամերիկյան ներդրողների շրջանում կա հետաքրքրություն Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտի հանդեպ. դեսպան
«Էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլարի հնարավոր ներդրումային ներուժի մասին ցուցանիշը հաշվարկվել է Էներգետիկայի նախարարության կողմից, և մեր գնահատումները դեսպանությունում նույնպես հաստատում են, որ կա այդպիսի ներուժ»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք իրատեսական է իր այն հայտարարությունը, թե Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում կա 8 միլիարդ դոլարի ներդրումային հեռանկար:
Դեսպանը նշեց, որ խոսքը ներուժի, հնարավոր ներդրումների մասին է, որը հնարավոր կլինի այն դեպքում, երբ էներգետիկ շուկան լիովին ազատ լինի և հնարավոր լինի էլեկտրաէներգիա արտահանել Վրաստան, Իրան:
«Այսինքն՝ դա այն պայմաններում հնարավոր կլինի, երբ նման ենթակառուցվածքներ առկա լինեն»,- ընդգծեց դեսպանը:
Ռիչարդ Միլսը նշեց, որ այդ 8 մլրդ-ը վերաբերում է նաև ենթակառուցվածքների ձևավորմանը:
«Ամերիկյան ընկերությունների, ներդրողների շրջանում կա հետաքրքրություն այս ոլորտի հանդեպ, որն առկա է Հայաստանում»,- հայտնեց դեսպանը:
Նա նաև նշեց, որ այս ամիս ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի հետ տեղի են ունեցել մի շարք օգտակար հանդիպումներ, որի ժամանակ նախարարը ներկայացրել է երկու ներդրումային ծրագիր: Դրանցից մեկը վերաբերում է կոշտ թափոնների մշակման միջոցով էներգիայի արտադրությանը: Ռիչարդ Միլսի խոսքերով՝ իրենք այդ առաջարկներն այժմ ներկայացնում են ամերիկյան ներդրողների ուշադրությանը:

“The figure of $ 8 billion possible investment potential has been estimated by the Ministry of Energy and our estimates in the embassy also confirm that there is such a potential,” U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills told the reporters, commenting on the question whether it is realistic that the investment potential of Armenia’s renewable energy sector is close to $ 8 billion.
The Ambassador noted that it refers to the potential and possible investments, which will be possible when the energy market is completely free and it is possible to export electricity to Georgia and Iran.
“It will be possible if such infrastructures exist,” the official underscored.
Mr. Mills noted that the 8 billion dollar investment also covers the establishment of infrastructures.
“The American companies, investors are interested in this sector of Armenia,” the Ambassador said.
The Ambassador added that he discussed two investment programs with Armenia’s minister of energy infrastructures and natural resources, with one of the programs referring to energy production through solid waste processing.