Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկվում է կառավարության 2017-2022 թթ. ծրագիրը հավանության տալու մասին հարցը: Ծրագիրը ներկայացում է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Մենք քաջատեղյակ ենք այն սպասելիքներից, որ մեր հասարակությունն ունի կառավարությունից, մեր գործողություններում հաշվի ենք առնում այդ ակնկալիքները, հստակ պատկերացում ենք մեր ներկան, գիտենք ինչ խնդիրներ, հնարավարություններ ունենք, ունենք ապագայի հստակ տեսլական»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր ոլորտում բարձրացնում են խնդիրները, ներկայացնում են առարկայական բարեփոխումների ծրագիր:Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը գտնվում է աշխարհքաղաքական բարդ իրավիճակում, սահմանների 83 տոկոսը փակ է, միայն 17 տոկոսն է բաց:
«Մեր տարածաշրջանում կան հակասող շահերով խաղացողներ, կախվածություն ունենք միջազգային շուկաների ցնցումներից, խոշոր երկրներում տեղի ունեցող քաղաքական ու տնտեսական իրադարձություններից: Մեր իրականությունը դեռ երկար է լինելու այսպիսին»,-ասաց կառավարության ղեկավարը:
Նա ասաց, որ կան նաև ներքին խնդիրնեը, բոլորը քաջատեղյակ են:
«Ես այս ամենը թվարկում եմ, ոչ թե հուսալքելու, այլ հավասելու, որ մենք բոլորս պատկերացնում ենք իրականությունը։ Կյանքի որակ փոփոխող ծրագիր է»,- ընդգծեց նա:
Կ. Կարապետյանի խոսքով, ծրագրում մանրամասն ներկայացում են իրենց տրամաբանությունը, գործողություններն ու անելիքները: Կառավարության ղեկավարն ասաց, որ ծրագրի կազման ընթաքում ունեցել են քննարկումներ, խորհրդակցել են մասնագետների հետ, ունեցել են բուռն քննարկումներ:

Премьер Карен Карапетян: Правительство Армении предлагает программу, меняющую качество жизни
На заседании Национального Собрания Армении обсуждается программа  действий правительства РА в 2017-2022 годах. Программу представляет премьер-министр республики Карен Карапетян.
«Мы хорошо знаем, какие ожидания общество связывает с правительством, и мы учли эти ожидания. Мы четко представляем себе настоящее, знаем все существующие проблемы и вызовы, возможности, у нас есть четкое видение будущего», – сказал премьер.
По его словам, в каждом разделе программы представлены  проблемы, выявленные в результате осуществленной правительством за последние 9 месяцев диагностики, и их предметные решения.
Глава правительства указал, что Армения находится в сложной геополитической ситуации, 83% границ закрыты. «В нашем регионе есть акторы с противоречащими интересами, у нас есть зависимость от потрясений на международных рынках, политических и экономических событий в крупных странах. Наша действительность долго будет такой», – указал Карапетян, добавив: есть и внутренние проблемы, которые всем хорошо известны.
«Я перечисляю все это не для того, чтобы привести кого-то в отчаяние, а чтобы констатировать: мы четко представляем себе реальность. И предлагаем программу, меняющую качество жизни», – подчеркнул глава правительства.
«Видение программы правительства РА основано на принципе безопасной, справедливой, свободной и умной Армении», – отметил Карен Карапетян.