Հայաստանում առաջին անգամ տեղի կունենա Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդես
Հայաստանում առաջին անգամ տեղի կունենա Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսը, որը կկայանա հունիսի 24-ին Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (ՎՏԿ):  Միջոցառման նպատակն է քննարկել ոլորտի գլոբալ զարգացումները, ինժեներական կրթության և գործարար միջավայրի մարտահրավերները, ինչպես նաև խրախուսել փորձի և գաղափարների փոխանակումը կազմակերպությունների և ոլորտի հիմնական դերակատարների հետ համատեղ:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ միջոցառման վայրը պատահական չի ընտրվել: «Ամիսներ առաջ Վանաձորում  բացված տեխնոլոգիական կենտրոնն ունի  հատուկ ճարտարագիտական ուղղվածություն: Ես կարծում եմ, որ այս միջոցառումը նոր էջ կբացի Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Օգտագործելով ՏՏ ոլորտի 10-15 տարիների հաջողությունը, մենք հնարավորություն կունենանք նմանատիպ հաջողություններ արձանագրել նաև ճարտարագիտության ոլորտում»,- ասաց Բագրատ Ենգիբարյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս միջոցառումը ևս կդառնա ավանդական:
Նրա խոսքերով՝ համաժողովի ընթացքում տեղի կունենան քննարկումներ հետևյալ թեմաներով՝ ինժեներական արդյունաբերություն` վերջին զարգացումները և հաջողության պատմությունները, կրթություն և հետազոտություն, առաջադեմ արդյունաբերական հավելվածներ (ավտոմատ կառավարվող մեքենաներ, 5G, կիսահաղորդիչների փորձարկման լուծումներ, ռադիո հաճախականային և միկրոալիքային հավելվածներ (RF and microwave), արդյունաբերական իրերի ինտերնետ (IIOT)):
«Նեյշնլ Ինստթումենթս» ընկերության ինժեներ Արամ Սալաթյանն էլ նշեց, որ Հայաստանը դառնում է ճարտարագիտությամբ զարմացնող երկիր, քանի որ Հայաստանի ինժեներները կարողանում են հետաքրքիր  լուծումներ առաջարկել ամենաբարդ խնդիրներին, որոնք ունեն լուրջ մարտահրավերներ աշխարհում:
Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, ՀՀ կառավարության, Լոռու մարզպետարանի և «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի նախաձեռնությամբ:
Բանախոսների և մոդերատորների շարքում են ինժեներական ոլորտի խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներ, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ: Ցուցահանդեսի շրջանակում իրենց  արտադրանքը, լուծումները և ծառայությունները կներկայացնեն շուրջ 20 տեղական և միջազգային կազմակերպություն, այդ թվում՝ Ֆեստո Գզելշաֆտ, Նեյշնլ Ինստթումենթս, Նաիրի-Թեք, Էլպիդա Էլեկտրոնիքս, UAV lab, Անոդ, Սեզամ ընկերությունները, Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտը, Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտը:
Տարածաշրջանային զարգացմանը, ինժեներական և բարձրտեխնոլոգիական ընկերությունների խթանմանը միտված համաժողով-ցուցահանդեսը կներգրավի շուրջ 150 մասնակիցներ՝ ներկայացուցիչներ կառավարութունից, համալսարաններից, գիտահետազոտական ինստիտուտներից, դոնոր կազմակերպություններից, նորաստեղծ և կայացած ինժեներական ընկերություններից, ոլորտի ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանից և արտերկրից:

First Engineering Forum-Expo to be held in Armenia
Armenia’s Vanadzor city will host the first Engineering Forum-Expo that will take place at Vanadzor Technology Center (VTC) on June 24. The event aims at discussing the global development of the sphere, the challenges of the engineering education, the business environment as well as encourage the exchange of experience, expertise, and ideas among organizations and the main stakeholders of the sector.
Designed to support regional development and to promote Engineering and high-tech SMEs in Armenia, the Engineering Forum-Expo will host more than 150 participants representing the government, universities and research institutions, donor organizations, start–up community, engineering companies and industry professionals from Armenia and abroad. More than 20 local and international companies will exhibit their “Made in Armenia” high-tech products, solutions and services.
Director at the Enterprise Incubator Foundation (EIF) Bagrat Yengibaryan told a press conference on Thursday, saying the selection of the venue of the event was no coincidence “Vanadzor Technology Center (VTC) has a unique engineering focus. I think this event will open a new page in Armenia’s high-tech sphere,” said Yengibaryan, expressing hope the forum will become traditional.
In his words, the event will feature discussion on topics such as Industrial engineering – recent development s and success stories, education and research, advanced industrial Apps (Control devices, 5D, Semiconductor Test Solutions, RF and microwave, the Industrial Internet of Things (IIoT)).
,
The Head of National Instruments company Aram Salatyan, in turn, noted, Armenia is turning to state that surprises with its engineering advancement, as the local specialists are often able to find solutions to the most complex issues that represent a real challenge worldwide,
The Forum-Expo is organized by Enterprise Incubator Foundation, RA Government and Lori regional administration.