Ուրախ եմ Լիտվայի շուկայում նոր հայկական արտադրատեսականեր տեսնել. Դեսպան
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին՝ քննարկելու Հայաստանի և Լիտվայի միջև տնտեսական փոխգործակցությունը:
«Ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ Հայաստանի և Լիտվայի միջև առևտրաշրջանառությունը տարեց տարի աճում է, բայց դեռ շատ աշխատանք ունենք անելու։ Ուրախ եմ նաև Լիտվայի շուկայում նոր հայկական արտադրատեսականեր տեսնել»,- նշել է դեսպան Պետրիկասը։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հաղորդմամբ, նախարար Սուրեն Կարայանը Լիտվայի դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում երկու երկրների համագործակցության հնարավորությունները:
«Մեզ համար կարևոր է, որ մեր տնտեսական համագործակցությունը համապատասխանի մեր երկրների բարեկամական հարաբերություններին։ Այո, դեռևս մեծ չիրացված ներուժ կա, որի ուղղությամբ կկենտրոնացնենք մեր ջանքերը»,- նշել է Սուրեն Կարայանը։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ զբոսաշրջության զարգացմանը։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումենրի նախարարը Լիտվայի դեսպանի հետ քննարկել է հայ-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ այն տեղի կունենա 2017 թվականի աշնանը:

Посол Э. Петрикас: Рад, что на рынке Литвы можно видеть новые виды армянской продукции
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян принял посла Литвы в Армении Эрикаса Петрикаса с целью обсуждения вопросов двустороннего экономического взаимодействия. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
Петрикас с радостью констатировал, что с каждым годом торговый оборот между Арменией и Литвой растет. «Но впереди еще много работы. Рад и тому, что на рынке Литвы можно видеть новые виды армянской продукции», – заявил посол.
Собеседники обсудили возможности сотрудничества между двумя странами в разных отраслях экономики.
«Для нас важно, чтобы наше экономическое сотрудничество соответствовало дружественным отношениям между нашими странами. Пока существует большой нереализованный потенциал, нужно сконцентрировать усилия в этом направлении», – подчеркнул Караян.
Стороны уделили особое внимание развитию двустороннего туризма.
Министр и посол обсудили также вопросы, касающиеся организации заседания Армяно-литовской межправительственной комиссии. Согласно предварительной договоренности, оно состоится осенью 2017 года.