Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրություն անցկացնելու վերաբերյալ դիմումը հանձնվել է Ստամբուլի նահանգապետարան
15:09 24/06/2017
Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունում Պատրիարքական տեղապահ Գերաշնորհ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության անցկացման հետ կապված դիմում է հանձնել Ստամբուլի նահանգապետարան: «Ակոս»-ը գրում է, որ դիմում նշվել է, որ Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը հիվանդության պատճառով չի կարողանում կատարել իր պարտականությունները: Նշվում է նաև, որ ստեղծվելու է պատրիարքի ընտրությունները կազմակերպող հանձնաժողով, որի անդամների ցանկը կներկայացվի նահանգապետարան:
Հիշեցնենք, որ ալցհեյմերի հիվանդության պատճառով Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը  2008թ. ի վեր գտնվում է կոմայի մեջ: Պատրիարքարանում նախկինում երբեք գոյություն չունեցած «փոխանորդ» պաշտոնով Մութաֆյանին փոխարինում էր Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Նոր պատրիարքի ընտրությունը տարբեր պատճառներով պարբերաբար հետաձգվում է: Մարտի 15-ին տեղի էր ունեցել պատրիարքական տեղապահի ընտրություն, ընտրվել էր Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանը:

Application on elections of Armenian Patriarch of Constantinople submitted to Istanbul Governor's Office
15:59 24/06/2017
Archbishop Garegin Bekchian, locum tenens of the Armenian Patriarchate of Constantinople, has submitted an application on holding elections of the Armenian Patriarch of Constantinople to Istanbul Governor's Office.
As Agos told Panorama.am, the application informed that Armenian Patriarch of Constantinople, Archbishop Mesrob Mutafyan cannot fulfil his duties due to the illness. It also noted that a Commission on Patriarchal Election will be established, with list of its members to be further presented to the Governor's Office.
To remind, Archbishop Mesrob Mutafyan fell into a coma in 2008 as a result of suffering from Alzheimer's disease. The elections of the new Patriarch has repeatedly been postponed for various reasons. On May 15, Archbishop Garegin Bekchian was elected as locum tenens of the Armenian Patriarchate of Constantinople.