ԵՄ-ն նախ պետք է հստակեցնի, թե ինչ է հասկանում «ստատուս քվո» ասելով
22/06/2017 –ին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը ներկայացրել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում մահվան դեպքերի առնչությամբ ԵՄ խոսնակի հայտարարությունը, ըստ որի. « Հրադադարի վերջին խախտումները, որոնց հետևանքով  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շփման գծում  եղան բազմաթիվ զոհեր ակնհայտ հիշեցում են առ այն, որ ստատուս քվոն անկենսունակ է»:
Տարիներ շարունակ, Արցախի Հանրապետության հետ կապված տարբեր իրավիճակներում,  միշտ օգտագործվում է նույն տերմինը «ստատուս քվո»,  որը նշանակում է՝ տվյալ պահի իրավիճակ, կարգավիճակ:
Իսկ ինչպիսին է այսօր Արցախում «ստատուս քվոն» ԵՄ պատկերացմամբ և փաստացի գնահատմամբ:
Այս հարցադրմամբ panorama.am-ը դիմել էր Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությանը։
Նշենք, որ մեր նամակում նաև տեղ էր գտել «դիվանագիտական» սպրդում.  «Արդյոք այս տերմինի տարիներով օգտագործումը նշանակում է, որ մասնավորապես ԵՄ-ն ճանաչում է Արցախի անկախ Հանրապետություն լինելը, քանի որ փաստացի Արցախը տարիներ շարունակ անկախ պետություն է:
Եթե դրա մասին չէ խոսքը, ապա վերադառնանք հիմնական հարցին՝ ինչպիսին է այսօր «ստատուս քվոն» ԵՄ պատկերացմամբ»:
Panorama.am-ի նամակին պատվիրակությունից պատասխանել են արագ ու ևս «դիվանագիտորեն»՝ որոշակի ոչինչ չասող պատասխան, որը հայերեն թարգմանությամբ ունի հետևյալ տեսքը.
«Շնորհակալություն ձեր նամակի համար:
Ցանկանում ենք տեղեկացնել, որ ԵՄ-ն բազմաթիվ առիթներով հստակ նշել է, որ ստատուս քվոն անկենսունակ է, հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում և շտապ անհրաժեշտ է դրան տալ միջազգային իրավունքի վրա հիմնված քաղաքական լուծում: Այլ կերպ ասած, մենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկայիս իրավիճակը համարում ենք չլուծված և կոչ ենք անում կողմերին սկսել խաղաղ բանակցությունները՝ փոխընդունելի լուծում գտնելու համար»:
Նշենք, որ Panorama.am-ը այս թեմայով խոսել էր նաև քաղաքագետ Թևան Պողոսյանի հետ, ով հարցին, թե՝ «ԵՄ խոսնակը ստատուս քվոն անկենսունակ որակեց, դուք այդ կարծիքի՞ն եք»,  նույնպես գտավ, որ ԵՄ դիրքորոշումը նախ հստակեցման կարիք ունի. «Նայած ինչ են հասկանում իրենք ստատուս քվո ասելով: Եթե կողմերից մեկն ասում է, որ այն անկենսունակ է, պետք է բացատրի, թե ինչ է հասկանում»։

EU should first of all clarify how it defines the ‘status quo’
On 22 June 2016, the Delegation of the European Union to Armenia released the statement of the EU Spokesperson on fatalities in the Nagorno-Karabakh conflict. The part of the statement said: “Recent violations of the ceasefire resulting in further fatalities on the Line of Contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone are a stark reminder that the status quo is unsustainable.”
Over years, the one and the same term “status que,” meaning the existing state of affairs, the status, has been used with reference to different situations around the Artsakh Republic.
What is the EU definition and actual assessment of the “status quo”?
Panorama.am has submitted the above-mentioned letter to the EU Delegation to Armenia. To note, the letter featured a ‘diplomatic slip’. “Does the continuous usage of the term mean the EU, in particular, recognizes the fact of the Artsakh Republic’s independence, considering it has been de facto independent for years? If not, what is the answer to the main question - how the EU defines the status quo today,” read the relevant part of the letter.
In response to the mentioned letter by Panorama.am, the EU gave a short and diplomatic answer, with no specific content.
“We thank you for your letter.
Please be aware that the EU has on numerous occasions made clear that the status quo around the conflict is unsustainable, that it has no military solution and that it needs an early political settlement in accordance with international law.
In other words, we consider the current situation around the Nagorno-Karabakh conflict as unresolved and urge the parties to engage in peaceful negotiations to find a mutually acceptable solution."
To remind, Panorama.am has also talked to political analyst Tevan Poghosyan over the matter. Asked whether he shares the view expressed by the EU spokesman suggesting that the status quo is unsustainable, Mr. Poghosyan also agreed that the EU needs to clarify its definition. “It depends on what they mean with the ‘status quo’. If one of the parties calls it unsustainable, it must explain how it defines the term,” the analyst said.