Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանին պատ է կառուցում
Թուրքական իշխանությունները  Սիրիայի հետ սահմաննին անվտանգության պատ կառուցելուց հետո,  նմանատիպ ծրագիր են իրականացնում նաև Հայաստանի և Իրանի հետ սահմանին:  Գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «ANFNews» լրատվական գործակալությանը:
Հայ-թուրքական և թուրք-իրանյան սահմանին Թուրքիան նախատեսում է կառուցվելիք պատի հետ միասին ներդնել նաև «ինտեգրացիոն սահմանային անվտանգության համակարգ», որը իրենից ենթադրում է շուրջօրյա վերահսկողություն նշյալ սահմանների նկատմամբ:
Ըստ աղբյուրի երկրի սահմանները պարսպապատվում են ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2017թ. հունվարին Թուրքիայի քաղաքական կուլիսներում հայտնի դարձավ, որ  Թուրքիայի պաշտպանության և ֆինանսների նախարարությունների համատեղ նախաձեռնությամբ հայ-թուրքական սահմանը կպարսպապատվի Արդահան, Կարս և Իգդիիր քաղաքների կողմից։
Դրանից որոշ ժամանակ անց էլ Եվրամիության (ԵՄ) և Թուրքիայի համաֆինանսավորմամբ ականազերծման աշխատանքեր սկսվեցին Թուրքիայի այն տարածքներում, որոնք սահմանակից են Հայաստանին, Ադրբեջանին և Իրանին:
Դրա վերաբերյալ Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (CHP-ԺՀԿ) Ստամբուլի պատգամավոր Մահմութ Թանալը հարցադրում էր ուղղել Պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Ըշըքին: Վերջինս  հաստատել էր, որ Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի և Իրանի  հետ սահմանին  անվտանգության պատ կառուցել:
Անվտանգության պատի կառուցման  մասին որոշ տեղեկություններ էր հայտնել նաև Թուրքիայի իշխանություններին մոտ կանգնած թուրք հայտնի սյունակագիր Աբդուրքադիր Սելվին: Վերջինս «Hürriyet» պարբերականի համար գրած հոդվածում նշել էր.
«PKK-ն թուրք-իրանյան սահմանին ռազմաճամբարներ ունի: Դրանք ներխուժելով Թուրքիա՝ գործողություններ են իրականացնում, ապա հետ են վերադառնում: Աղրը նահանգում ահաբեկիչների դեմ մեր կողմից իրականացված գործողությունների ժամանակ  նրանք  փախան դեպի այդ ռազմաճամբարները: Ի պատասխան դրան՝ Աղրը-Իգդիր սահմանը փակում ենք 70կմ-ոց պատով»:

СМИ Турции «рассекретили» подробности строительства стены на границе с Арменией и Ираном
Власти Турции после строительства «стены безопасности» на границе с Сирией, подобный проект планируют реализовать также на границе с Арменией и Ираном. Об этом сообщает «Ermenihaber.am» со ссылкой на турецкое издание «ANFNews».
Отметим, СМИ не впервые пишут о планах Турции возвести стену на границах с Арменией и Ираном. В частности, в январе 2017 года стало известно, что по инициативе министерства обороны и министерства финансов Турции планируется строительство стены безопасности на границе с Арменией, в частности, со стороны городов Ардаган, Карс и Игдир.
Через некоторое время после данного заявления при совместном финансировании ЕС и Турции были начаты работы по разминированию приграничных с Арменией, Азербайджаном и Ираном территорий.
Издание «ANFNews» уточняет, что на армяно-турецкой и ирано-турецкой границе власти Турции вместе со строительством стены планируют также внедрить «Интегрированную систему охраны государственной границы», которая предполагает круглосуточный контроль.
Отмечается также, что по данному вопросу депутат от оппозиционной Народно-республиканской партии Махмуд Танал направил письмо министру обороны Турции Ышику Фикри. Глава военного ведомства подтвердил, что Турция планирует построить стену на границе с Арменией и Ираном.
Некоторые сведения о строительстве данной стены появились также в публикации известного турецкого колумниста Абдуркадира Селвина, который в газете «Hürriyet» написал: «У “Рабочей партии Курдистана” на ирано-турецкой границе размещены военные базы. Они осуществляют свою деятельность в Турции и возвращаются обратно на базы. В ходе действий против террористов в штате Агры они сбежали именно в сторону этих военных баз. В ответ на подобные действия мы закрыли границу Агры-Игдир, построив 70-километровую стену».
Напомним, Турция завершила строительство на границе с Сирией стены протяженностью в 700 километров. Как заявил министр обороны Турции Фикри Ышик 15 июня, «возведение этого заграждения поможет предотвратить проникновение террористов в Турцию».