Նախագահի աշխատակազմը 2016-ին տնտեսել և պետական բյուջե է վերադարձրել 439 միլիոն դրամ
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի համար 2016 թվականի բյուջեով նախատեսված է եղել 4,7 միլիարդ դրամ միջոցների օգտագործում, արձանագրվել է 90,72 տոկոս կատարողական: Ազգային ժողովում «ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուխազյանը:
Քննարկմանը ներկա ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանն ասաց, որ աշխատակազմի ընդհանուր ծախսերը 2016 թվականին 2015 թվականի համեմատ նվազել են հինգ տոկոսով՝ պայմանավորված մի շարք ծախսերի տնտեսումներով, երկու տարին մեկ անգամ պետական մրցանակների հանձնմամբ: Նա նշեց, որ նախորդ տարվա արդյունքներով տնտեսվել և պետական բյուջե է վերադարձվել 439 միլիոն դրամ՝ տարբեր ծրագրերով:
Խոսելով նախորդ տարվա ընթացքում աշխատակազմի գործունեության մասին, նա նշեց, աշխատակիցները մասնակցել են օրենքների նախագծերի քննարկումներին, կատարել օրենքների նախագծերի ավելի քան 390 փորձաքննություն, նախապատրաստել են 172 տեղեկանք, առաջարկություն, եզրակացություն, ՀՀ նախագահի ստորագրմանն են ներկայացրել 264 օրենք, 149 միջազգային պայմանագիր, 1265 հրամանագիր, 276 կարգադրություն և այլ փաստաթղթեր:
Աշխատակազմի մասնագիտական փորձաքննությանն են ենթարկվել արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերին վերաբերող կառավարության որոշումների նախագծեր:
Ա. Գևորգյանը նաև ասաց, որ աշխատակազմը շարունակել է ՀՀ նախագահի այցերի, արտերկրից ժամանող նախագահների, բարձրաստիճան պաշտոնայների, պատվիրակությունների ընդունելությունների նախապատրաստում և անցկացումը:
ՀՀ Նախագահը նախորդ տարի կատարել է 18 պետական, պաշտոնական, աշխատանքային այց արտերկիր, հյուրընկալել Չեխիայի, Իրանի նախագահներին, Հռոմի Պապին, ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների ղեկավարներին, Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազն և մեծ վարպետին:

В 2016 году президент Армении совершил 18 государственных, официальных и рабочих визитов в другие страны
13:17 28/06/2017
Госбюджетом Армении на 2016 год Аппарату президента РА было выделено 4,7 млрд драмов, исполнение бюджета за отчетный период составило 90,72%. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении при обсуждении годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2016 год» заявил заместитель министра финансов Атом Джанджугазян.
Руководитель Аппарата президента РА Армен Геворкян в свою очередь отметил, что общие расходы аппарата в 2016 году, по сравнению с 2015 годом, сократились на 5%.
По его словам, в 2016 году по различным программам сэкономлено и возвращено в госбюджет 439 млн драмов.
Сотрудниками Аппарата президента осуществлена экспертиза 390 проектов законов, было подготовлено более 170 справок, предложений, заключений.
В 2016 году на подпись президенту Армении было представлено 264 закона, 149 международных договоров, 1265 указов, 276 распоряжений и других документов.
В 2016 году президент Армении совершил 18 государственных, официальных и рабочих визитов в другие страны, принял президентов Чехии и Ирана, Папу Римского Франциска, глав государств ОДКБ, Князя и Великого магистра Суверенного Военного Мальтийского Ордена Фра Метью Фестинга.