Աննա Մելիքյանն արժանացել է Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնի հատուկ մրցանակին
Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին արժանացել է չին ռեժիսոր Լյան Ցյաոյի «Սրածայր իբիս» ֆիլմը: Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Թուրքիայի ներկայացուցիչ Ֆիկրետ Ռեյհանը «Դեղին շոգ» ֆիլմի համար: Լավագույն դերասանուհի մրցանակին արժանացել է ավստրիացի Վերենա Ալտենբերգերը,  լավագույն դերասան՝ Սոն Հեն Չուն:
Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ է ճանաչվել նորվեգական «Շտապ օգնություն» -ը: «Դոկումենտալ կինո» անվանակարգում մրցանակը ստացել է Ժան Ստեֆան Բրոնի «Օպերա» ֆիլմը:
tvc.ru -ի հաղորդմամբ, այս տարի փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ հանձնվել է հատուկ մրցանակ «Կինոարվեստում Մոսկվայի կերպարը ստեղծելու համար»: Մրցանակի է արժանացել Աննա Մելքյանի «Սիրո մասին», Անդրեյ Զայցևի «14+», Ռոման Պրիգունովի « Духless 2» ֆիլմերը: Առաջին տեղի համար մրցանակը կազմել է 50 միլիոն ռուբլի, երկրորդ՝ 30 միլիոն, երրորդ՝ 20 միլիոն:

Фильм «Про Любовь» Анны Меликян стал обладателем нового приза мэра Москвы
Главный приз Международного московского кинофестиваля (ММКФ) «Золотого Святого Георгия» получил китайский фильм «Хохлатый ибис» режиссера Ляна Цяо. Информацию передает РИА Новости.
Церемония закрытия прошла в четверг в московском театре «Россия». Приз за лучшую женскую роль вручили австрийской актрисе Верене Альтенбергер, за лучшую мужскую роль – Сон Хену Чу. Лучшим режиссером признан представитель Турции Фикрет Рейхан за фильм «Желтая жара».
Церемония началась с вручения премии, учрежденной мэрией Москвы, для режиссеров, отразивших в своих фильмах образ столицы.
«В шорт-лист вошли девять фильмов, общий призовой фонд составил 100 миллионов рублей», – сообщили ведущие церемонии Вячеслав Манучаров и Екатерина Климова.
Гран-при и 50 миллионов рублей получила Анна Меликян за фильм «Про любовь». Премию режиссеру вручили Михалков и заммэра Москвы Леонид Печатников.
Второе место и 30 миллионов рублей достались картине Андрея Зайцева «14+», третье место заняла дилогия Романа Прыгунова «Духless».