Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության բյուջեի կատարողականը 2016թ. կազմել է 97.9 տոկոս: Այս մասին այսօր խորհրդարանում 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարի խոսքերով՝ հատկացված բյուջեի խնայողությունների արդյունքում տնտեսվել և պետբյուջե է փոխանցվել 304.8 մլն դրամ:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ նախորդ տարի ԱԳՆ պարտքը միջազգային կազմակերպություններին կազմել է 2 միլիարդ 420 մլն 167 հազար դրամ:
«Ոչ միայն տարեկան անդամավճարներն ենք վճարում, այլև մարում ենք անցած տարիներից կուտակված պարտքը, որը դեռևս 1998 թվականից ունենք: Կուտակված պարտքը, որը դեռևս 1998 թվականից ունենք: 9 տարի առաջ պարտքը կազմում էր 9 միլիոն 200 հազար դոլար, իսկ հիմա մոտ հինգ անգամ նվազել է», - ասաց ԱԳ նախարարը:
Ըստ նրա՝ նախորդ տարի կարելի էր մարել պարտքը բյուջե վերադարձրած 304.8 միլիոն դրամի շնորհիվ, բայց դա հնարավոր չէր, քանի որ տարեկան հստակ սահմանված չափ կա, որով պետք է պարտքը մարվի:
Ընդհանուր առմամբ՝ 2016թ-ին պետական բյուջեից ԱԳՆ ստացել է 14.4 միլիարդ դրամ: Ստացված գումարով նախարարությունը կատարել է 19 ծրագիր:

МИД Армении в 2016 году сэкономил и вернул в госбюджет 304.8 млн драмов
Из выделенных министерству иностранных дел Армении средств в 2016 году сэкономлено и возвращено в госбюджет республики 304.8 млн драмов, исполнение бюджета за отчетный период составило 97,9%. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении при обсуждении годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2016 год» заявил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян.
Эдвард Налбандян отметил при этом, что в минувшем году долг МИД в международных организациях составил 2 млрд 420 млн 167 тыс. драмов.
«Мы выплачиваем не только ежегодные взносы, но и гасим накопившийся за минувшие годы – с 1998 года – долг. 9 лет назад долг составлял 9 млн 200 тыс. долларов, он снизился в 5 раз», – сказал глава МИД Армении.
Госбюджетом Армении на 2016 год МИД РА было выделено 14.4 млрд драмов, на полученные средства внешнеполитическое ведомство реализовало 19 программ.