Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսի 8-ին և 9-ին Մախաչկալայում կմասնակցի Ալի Ալիևի մրցաշարին: ՀԱՕԿ-ից հայտնում են, որ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը թիմում ընդգրկել է 5 ըմբիշ: Նրանք են` Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանը (70 կգ), Վահե Թամրազյանը (86 կգ) և Գեորգի Կետոևը (97 կգ).
«Այս ըմբիշներն ընթացիկ տարում ավելի քիչ գոտեմարտեր են անցկացրել միջազգային գորգերում: Սա լավ հնարավորություն է աշխարհի առաջնությունից առաջ տեսնել նրանց պատրաստականությունն ու մարզավիճակը: Լևան Բերիանիձեն դեռեւս քաշի խնդիր ունի, բայց մինչև տարվա գլխավոր ստուգատեսը կհասցնի վերականգնվել»,- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Այժմ ազգային թիմը մարզվում է Ծաղկաձորում: Հուլիսի 6-ին ազատ ոճայինները կմեկնեն Մախաչկալա: Մրցաշարից մեկ շաբաթ անց հավաքականն ամբողջական կազմով Կիսլովոդսկում ուսումնամարզական հավաք կսկսի Ռուսաստանի հավաքականի հետ համատեղ:

Five Armenian freestyle wrestlers to take part in Ali Aliyev tournament
The Armenian national freestyle wrestling team is set to take part in Ali Aliyev wrestling tournament to be held in Makhachkala (Republic of Dagestan, Russia) on 8-9 July. As the Armenian National Olympic Committee told Panorama.am, head coach of the Armenian team, Habetnak Kurghinyan, has involved five wrestlers in the team – Garik Barseghyan (57kg), Narek Sirunyan (65kg), Valter Margaryan (70 kg), Vahe Tamrazyan (86kg) and Georgy Ketoev (97 kg).
“These wrestlers have taken part in fewer international tournaments this year. This is a good opportunity to see their preparedness ahead of the World Wrestling Championships,” the coach said.
Currently the Armenian wrestling team is holding trainings at Tsaghkadzor. The Armenian athletes will depart for Makhachkala on July 6. One week after the tournament, the whole Armenian team is set to hold a training camp together with the Russian wrestling team in Kislovodsk, Russia.