Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսի 8-ին և 9-ին Մախաչկալայում կմասնակցի Ալի Ալիևի մրցաշարին: ՀԱՕԿ-ից հայտնում են, որ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը թիմում ընդգրկել է 5 ըմբիշ: Նրանք են` Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանը (70 կգ), Վահե Թամրազյանը (86 կգ) և Գեորգի Կետոևը (97 կգ).
«Այս ըմբիշներն ընթացիկ տարում ավելի քիչ գոտեմարտեր են անցկացրել միջազգային գորգերում: Սա լավ հնարավորություն է աշխարհի առաջնությունից առաջ տեսնել նրանց պատրաստականությունն ու մարզավիճակը: Լևան Բերիանիձեն դեռեւս քաշի խնդիր ունի, բայց մինչև տարվա գլխավոր ստուգատեսը կհասցնի վերականգնվել»,- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Այժմ ազգային թիմը մարզվում է Ծաղկաձորում: Հուլիսի 6-ին ազատ ոճայինները կմեկնեն Մախաչկալա: Մրցաշարից մեկ շաբաթ անց հավաքականն ամբողջական կազմով Կիսլովոդսկում ուսումնամարզական հավաք կսկսի Ռուսաստանի հավաքականի հետ համատեղ:

Сборная Армении по вольной борьбе 8-9 июля в Махачкале примет участие в турнире Али Алиева. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Исполняющий обязанности главного тренера сборной Апетнак Кургинян вызвал в команду 5 борцов: Гарика Барсегяна (57 кг), Нарека Сируняна (65 кг), Вальтера Маркаряна (70 кг), Ваге Тамразяна (86 кг) и Георгия Кетоева (97 кг). «Эти борцы в текущем году провели меньше поединков на международных коврах. Это хорошая возможность перед чемпионатом мира увидеть их готовность и спортивную форму. У Левана Берианидзе пока есть проблемы с весом, но до главного соревнования года он успеет восстановиться», – сказал Апетнак Кургинян.
Сейчас национальная команда тренируется в Цахкадзоре. 6 июля борцы вольного стиля отправятся в Махачкалу. Спустя неделю после соревнования сборная в полном составе проведет совместный учебно-тренировочный сбор со сборной России.