ԵԱՏՄ-ում Հայաստանն ունի ամենաքիչ սահմանափակումները. Կարինե Մինասյան
ԵԱՏՄ-ում Հայաստանն ունի ամենաքիչ սահմանափակումները և ամենաբարենպաստ միջավայրը՝ ներդրումների համար. Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության երկու տարիները ամփոփող կլոր սեղանի ժամանակ այս մասին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անդամ, ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման և տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գծով նախարար Կարինե Մինասյանը:
«ԵԱՏՄ շուկայում երեք տեսակ սահմանափակումներ կան: Առաջինը՝ խոչընդոտներն են, ինչը նշանակում է, որ անդամ երկրներն իրենց ազգային օրենսդրությունը չեն համապատասխանեցնում ԵԱՏՄ օրենսդրությանը: Երկրորդ տիպի սահմանափակումների օրինակ է վարորդական իրավունքի վկայականի չճանաչումը Ռուսաստանում և Ղազախստանում: Որքան էլ բիզնես շրջանակները բարձրաձայնում են այս խնդիրը, սակայն սա ԵԱՏՄ օրնսդրությամբ չի կարգավորվում»,- ասաց նա:
Երրորդ տիպի սահմանափակումները, ըստ նախարարի, բացառություններն են, որոնք ֆիքսված են պայմանագրերում. «Օրինակ, Հայաստանը բանակցությունների ժամանակ ունի որոշ բացառություններ, սակայն իր վրա պարտավորություն է վերցրել մի քանի տարում վերացնել դրանք»:
Անդրադառնալով ակցիզային օրենսդրության ներդաշնակեցման թեմային՝ Կարինե Մինասյանը նկատեց, որ այս խնդիրը ԵԱՏՄ մակարդակով դեռևս չի կարգավորվել, և յուրաքանչյուր երկիր ինքն է իրականացնում իր ակցիզային քաղաքականությունը:
«Բանակցություններն ամենաակտիվ փուլում են, և դեռևս հայտնի չէ՝ երբ կավարտվեն: Իհարկե, որոշակի թանկացում կարող է լինել»,- ընդգծեց նախարարը:
Կարինե Մինասյանը  նաև հավելեց, որ մտադիր է բարձրացնել հունիսի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ մտած արտասահմանյան վարորդական իրավունքների արգելքը հարցը:
«Այդ հարցը քննարկում ենք նաև մեր հարթակում՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում, բայց նաև երկկողմանի բանակցություններում է քննարկվում՝ Բելառուսի, ԵԱՏՄ-ի, նաև՝ Հայաստանի կողմից»,- ասաց նա:
Նախարար նկատեց, որ Ռուսաստանի կողմից ստեղծված արգելքը սահմանափակում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների հնարավորությունները տնտեսական գործունեություն իրականացնելիս:
«Ռուսաստանն արդեն որոշ քայլեր արել է և հայտարարել է, որ այդ հարցը ինչ-որ չափով լուծվելու է: Վերջերս Ռուսաստանը եկավ եզրակացության, որ ԵԱՏՄ երկրների համար օրենսդրությունում կանի հատուկ փոփոխություններ և առաջին ընթերցմամբ, այդ օրենքն անցել է, և մենք հուսով ենք, որ սեպտեմբերին այդ հարցը բոլոր վարորդների համար կլուծվի»,- ասաց նա՝ հստակեցնելով, որ հնարավոր է՝ հունիսի 1-ից ընդունված օրենքը չի կիրառվի ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների վրա:

К. Минасян: В ЕАЭС у Армении наименьшие ограничения и наиболее благоприятная среда для инвестиций
В Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) у Армении наименьшие ограничения и наиболее благоприятная среда для инвестиций. Об этом заявила сегодня во время круглого стола на тему «Республика Армения – два года в ЕАЭС: первые результаты» член Коллегии (министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Карине Минасян.
«На рынке ЕАЭС можно выделить три вида ограничений. Во-первых – препятствия, это означает, что страны ЕАЭС свои национальные законодательства не приводят в соответствие с законодательством ЕАЭС.
Примером ограничений второго  вида может служить непризнание водительских удостоверений в России и Казахстане. Сколько бы бизнес-круги не поднимали данный вопрос, он не регулируется законодательством ЕАЭС», – отметила она.
Третий вид ограничений, по словам К. Минасян, – это исключения, которые зафиксированы в договорах.
Обратившись к теме гармонизации акцизной политики государств – членов ЕАЭС, К. Минасян отметила, что данный вопрос пока не регулирован, каждая страна самостоятельно проводит свою  акцизную политику.
«Переговоры находятся в самой активной стадии, и на данный момент не ясно, когда они закончатся. Конечно, возможно  некоторое подорожание», – подчеркнула К. Минасян.
К. Минасян добавила также, что намерена поднять вопрос о вступившем в силу 1 июня 2017 года в РФ запрете на работу для водителей-мигрантов, не имеющих российских прав
«Данный вопрос обсуждается в Евразийской экономической комиссии, а также в рамках двусторонних переговоров», – отметила она.
Министр отметила, что введенный Россией запрет ограничивает возможности реализации экономической деятельности как для Армении, так и других стран ЕАЭС.