Եթե ՀՀ-ն չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին, ավելի մեծ տնտեսական խնդիրներ կունենար. Սուրեն Կարայան
Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ երկամյա անդամակցության արդյունքում անդամ երկրների ապրանքաշրջանառությունը տարեցտարի աճել է: 2016 թվականին Հայաստանից վերամշակված, պատրաստի արտադրանքի արտահանման ծավալները ռուսական շուկա աճել են 51.3 տոկոսով, ղազախական, ղրղզական և բելառուսական շուկա՝ մի քանի անգամ. «Հայաստանի Հանրապետությունը՝ երկու տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում: Առաջին արդյունքները» խորագրով այսօր կայացած կլոր սեղանի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
«Շուկաների ազատականացումը, որ իր մեջ պարունակում է ԵԱՏՄ-ն, տվեց իր արդյունքները: Երկրորդն, իհարկե, ներդրումային միջավայրի գրավչությունն է, ինչը նշանակում է, որ միանալով ԵԱՏՄ-ին՝ ներդրողները ներդրում են կատարում 180 միլիոնանոց շուկայում: Ներդրումային ակտիվությունը, որը տեսնում ենք, խոսում է այն մասին, որ ներդրողներն առավել շահագրգռված են ներդրումներ կատարել Հայաստանում»,- ասաց նախարարը:
Երրորդ կարևոր գործոնն, ըստ Սուրեն Կարայանի, էներգակիրների ներդրումն է Հայաստանում: Նախարարի խոսքով, միանալով ԵԱՏՄ-ին՝ մենք հնարավորություն ունենք ՀՀ էներգակիրներ ներմուծել առանց արտահանման մաքսատուրքերի:
«Սա նշանակում է, որ ՀՀ ներկրվող գազը և մյուս էներգակիրների համար մաքսատուրք չի հարկվի, և գները Հայաստանի համար չեն բարձրանա: Չպետք է մոռանալ միգրացիոն քաղաքականության մասին, որը թույլ է տալիս Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանել նաև ծառայություններ»,- նշեց պաշտոնյան:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը կրկին ընդգծեց, որ եթե Հայաստանը չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին, ապա ավելի մեծ տնտեսական խնդիրներ կունենար, քան ունի այժմ:

Министр Сурен Караян перечислил плюсы вступления в ЕАЭС: инвесторов больше привлекает армянский рынок
13:46 06/07/2017
По итогам двухлетнего членства Армении в ЕАЭС товарооборот стран-участниц данной организации ежегодно растет. Объем экспорта из Армении переработанной, готовой продукции на российский рынок в 2016 году увеличился на 51,3%, на казахский, киргизский и белорусский рынки – в несколько раз. Об этом заявил сегодня во время круглого стола на тему «Республика Армения – два года в ЕАЭС: первые результаты» министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян.
«Во-первых, либерализация рынков в рамках ЕАЭС принесла свои результаты. Во-вторых, конечно, привлекательность инвестиционной среды, которая означает, что, присоединившись к ЕАЭС, инвесторы делают вложения на 180-миллионном рынке. Инвестиционная активность, которую мы наблюдаем, говорит о том, что инвесторы более заинтересованы в инвестициях в Армении», – отметил министр.
Третьим важным фактором, по словам С. Караяна, являются возможности, полученные Армении при импорте  энергоносителей.
«Нельзя забывать и о миграционной политике, которая позволяет экспортировать из Армении в страны ЕАЭС также и различные услуги», – подчеркнул министр.
Министр С. Караян вновь подчеркнул: если бы Армения не вступила в ЕАЭС, то столкнулась бы с большими экономическими проблемами, нежели на данный момент.