Մինչև 2025 թվականը ԵԱՏՄ միասնական արժույթի անցնելու մասին քննարկումներ չեն լինի. Ջավադյան
Մինչև 2025 թվականը միասնական դրամական միավորի մասին խոսակցություներ չեն լինելու: Այս մասին այսօր ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ պատասխանելով «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյոք կա միասնական դրամական միավորի անցնելու հարց:
«Դրանից հետո պիտի նայենք այն իրավիճակը, որում կգտնվեն ԵԱՏՄ պետությունները, ապա նոր հնարավոր է սկսեն քննարկել այդ հարցը: Այս պահին ոչ թե պատրաստ չենք, այլ մոտ ապագայում՝ 15-20 տարվա կտրվածքով, այդ մասին խոսք լինել չի կարող: Հայաստանի դիրքորոշումն էլ շատ կոշտ է:  Այդպիսի բան այս պահին չկա, փաստաթուղթ էլ ենք ստորագրել, որ մինչև 2025 թվականը դրա վերաբերյալ քննարկում չեն լինելու», - ասաց Արթուր Ջավադյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև խնդրեց ներկայացնել տվյալներ, թե ինչպես է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն ազդել Հայաստանի վրա: ԿԲ նախագահը նշեց, որ օրինակ, մաքսային խնդիրները վերացել են, Ռուսաստանի քաղաքացիները ներկայումս հնարավորություն ունեն ռուսական անձնագրով այցելել Հայաստան, ինչի արդյունքում ՌԴ-ից զբոսաշրջիկների հոսքը 30 տոկոսով աճել է:

Armenia's Central Bank Chairman Artur Javadyan rules out discussions about introduction of single currency within the Eurasian Economic Union (EAEU) until 2025. Javadyan’s comments came during the parliament hearing on Thursday in response to MP Nikol Pashinyan’s question whether the matter of introduction of single currency is considered.
“We should consider the situation in the EAEU member states before initiating any discussion over the matter. At present, we are not ready. Moreover, there can be no word for the upcoming 15-20 years,” Javadyan noted, adding Armenia has principled stance on the issue.
CBA Chairman also referred to the EAEU adopted document ruling out the discussions of the single currency until the year 2025.