Սիրիայում 2011 թվականից շարունակվող ռազմական հակամարտությունը հանգեցրել է նրան, որ երկրի տնտեսության փաստացի և ակնկալով աճի (ՀՆԱ-ի կանխորոշված աճը) միջև տարբերությունը կազմել է 226 միլիարդ դոլար: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի վերլուծական հետազոտության մեջ:
Բանկի վերլուծաբանները նաև հստակեցնում են, որ «սոցիալ-տնտեսական կապերի ոչնչացումը երկրին ավելի մեծ վնաս է հասցրել, քան ենթակառուցվածքների ոչնչացումը»:
Նախկին հետազոտության համաձայն, մինչև պատերազմ Սիրիայի ՀՆԱ-ն կազմել է 60,2 միլիարդ, հիմա այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 24 միլիարդը:

Syria war has cost $226 billion in GDP losses: World Bank
The World Bank has estimated that the devastating war in Syria has cost the country a whopping $226 billion in cumulative Gross Domestic Product (GDP) losses, Press TV reports.
The World Bank said the breakdown of the systems that organize both the economy and society, along with the trust that binds people together, has had a greater economic impact than the destruction of physical infrastructure.
According to previous studies, Syria’s GDP totaled to $60.2 billion before the war broke out in the country. Currently that figure does not exceed $24 billion, according to RIA Novosti.