ՀԱՕԿ-ի նախաձեռնությամբ սպորտային բժշկության սեմինար կանցկացվի
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-ին Օլիմպավանում կանցկացվի «Սպորտային բժիշկների գիտելիքների բարձրացումը` դոպինգի օգտագործումը կանխելու գործընթացում» թեմայով սեմինար: Այն կկայանա «Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում:
Սեմինարը նախատեսված է Հայաստանում սպորտային բժիշկների եւ այն բժիշների համար, որոնք առնչվում են մարզիկների հետ: Դասընթացին ներկա կլինեն նաեւ լրագրողներ եւ սպորտային կառույցների ադմինիստրատորներ: Ընդհանուր առմամբ կմասնակցի 90 մարդ:
Դասընթացը բաղկացած է երեք մասից.
1. Սննդային հավելումների օգտագործումը սպորտում
2. Արտակարգ իրավիճակներում օգտագործվող ժամանակակից գործընթացները
3. Վնասվածքների բուժումն առանց արգելված նյութերի
Այս թեմաների շրջանակներում ելույթ կունենան հակադոպինգային ծառայության պետ, պրոֆեսոր Արեգ Հովհաննիսյանը, սպորտային բժիշկ Դավիթ Մոսինյանը, Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի բժիշկ Կարեն Ստեփանյանը եւ Վրաստանի բժշկական համալարանի սպորտային բժշկության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Պավլե Կասրաձեն:
Կարեն Ստեփանյանը վերջերս ՈՒԵՖԱ-ի կողմից սերտիֆիկացվել է «Արտակարգ իրավիճակներում օգտագործվող ժամանակակից գործընթացները» թեմայով: Իսկ Պավլե Կասրաձեն հրավիրվել է, քանի որ հայ մարզիկները հաճախ են դիմում նրա բժշկական օգնությանը:
Սեմինարի ընթացքում մասնակիցները կստանան գրքույկներ, որոնց մեջ ներառված կլինեն նյութեր տվալ թեմաների վերաբերյալ: Բժիշկները կլրացնեն հարցաթերթիկներ`  գիտելիքների ստուգման համար:
Նման մասշտաբի սպորտային բժշկության սեմինար Հայաստանում անցկացվելու է առաջին անգամ: ՀԱՕԿ-ը կշարունակի այս բնույթի դասընթացների իրականացումը:

Yerevan to host seminar on sports medicine
Upon the initiative of the Armenian National Olympic Committee (ANOC), a seminar titled “Strengthening the knowledge of sports doctors in preventing doping use” will be held at Olimpavan Sports and Recreation Complex in Yerevan, Armenia on 19 September. The event is organized on the sidelines of the “Olympic Solidarity” program, the ANOC told Panorama.am.
The seminar is intended for sports doctors and those doctors who deal with sportsmen in Armenia. The seminar will also be attended by reporters and administrators of sports structures. A total of 90 people will take part in the event.
The seminar features three parts: use of nutritional supplements in sports, modern processes used in emergencies and treatment of injuries without forbidden substances.
A number of sports doctors, as well as a Georgian professor on sports medicine will deliver speeches during the seminar.