Դպրոցների կառավարման համակարգում արմատական փոփոխության կարիք կա. նախարար
Դպրոցների կառավարման համակարգում արմատական փոփոխության անհրաժեշտություն կա: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով դպրոցներում ազգակցական կապերին:
Նախարարը հիշեցրեց, որ արդեն ընդունվել է կառավարության կարգ, որով կբացառվեն դպրոցներում ազգակցական կապերի երևույթները:
«Խոսքը չի վերաբերում գյուղական դպրոցին, որտեղ տնօրենի աղջիկը ուսուցչուհի է: Խոսքը վերաբերում է ադմինիստրատիվ համակարգին և ուղղակի ենթակայությանը: Այսինքն, եթե դպրոցի տնօրեն է, իր ուղիղ ենթակայության վարչական աշխատանքի մեջ չպետք է բարեկամներ լինեն` այգեպան, վարորդ, տեղակալներ և այլն», - ասաց նա՝ հավելելով, որ շատ դպրոցներում կան նման երևույթներ:

Глава Минобрнауки Армении: Система управления школами нуждается в коренных реформах
Система управления школами нуждается в коренных реформах. Об этом заявил сегодня в ходе брифинга после заседания правительства министр образования и науки Армении Левон Мкртчян.
Министр подчеркнул, что уже принято постановление правительства, призванное исключить влияние родственных связей на формирование коллективов школ.
«Речь не идет о сельских школах, где, например, дочь директора школы может преподавать в том же учебном заведении. Речь идет об административной системе и системе прямого подчинения», – подчеркнул министр.