Մաքսիմ Վենգերով. «Միասին կաղոթենք, որ այս արևոտ տարածաշրջանում միշտ լինի խաղաղություն»
«Ինձ համար մեծ հաճույք է լինել այս բեմում, որտեղ միշտ նվագում են ամենամեծ, ամենալավ երաժիշտները: Շնորհակալ եմ իմ հիանալի ընկերոջը՝ մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանին, այս բեմում ևս մեկ անգամ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ ունենալու հնարավորության համար»,- երեկ երեկոյան համերգի ավարտին հոտնկայս ծափահարող հանդիսատեսին ասել է աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը, ով Երևանում էր «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի գալա համերգին մասնակցելու համար։
«Ես շնորհավորում եմ արդեն հանրահայտ դարձած «Արմենիա» առաջին մրցույթ-փառատոնը եզրափակելու կապակցությամբ։ Սա ոչ միայն մրցույթ-փառատոն է, այլև հիանալի հարթակ երիտասարդների համար։ Այսօր ծանոթացանք մրցույթի հաղթողների հետ, և հուսով եմ` մոտ ապագայում մենք կլսենք այդ անունները, և այդ անունները կփայլեն։ Որպես բիս կնվագեմ Բախի «Սարաբանդան», և միասին կաղոթենք, որպեսզի այս արևոտ տարածաշրջանում միշտ լինի խաղաղություն»,- ասել է Մաքսիմ Վենգերովը՝ ևս մի քանի րոպե իր անմոռանալի հնչյունները պարգևելով դահլիճը լքել չցանկացող ունկնդրին։
Փառատոնի կազմակերպիչների հաղորդմամբ, համերգի մեկնարկին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարել է Կլոդ Դեբյուսիի «Այծեմարդու հետկեսօրյա հանգիստը» սիմֆոնիկ պոեմը։ Հանդիսատեսի չդադարող ծափահարությունների ներքո բեմ է բարձրացել Մաքսիմ Վենգերովը։ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ երաժիշտները ներկայացրել են Յոհաննես Բրամսի Ջութակի կոնցերտը և փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի «Միայնակ նավարկում» պիեսը ջութակի և նվագախմբի համար։
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը նշել է , որ այս համերգն իրենց համար մեծագույն հաջողություն է. «Ավարտվում է «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնը, Հայաստանում է մաեստրո Վենգերովը։ Շատ հուզված ենք բոլորս՝ նվագախումբը, ամբողջ թիմը, ես։ Այն երևույթը, որ մենք ունեցանք` միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցույթ-փառատոն, կարևոր ձեռքբերում է։ Շատ շնորհակալ եմ բոլորին, արտիստներին, որոնք ժամանեցին Հայաստան։ Ունեինք շատ յուրահատուկ ժյուրի, որն աշխատեց գտնել այն տաղանդին, ում անունը մենք դեռ կլսենք ապագայում»։
Հուլիսի 4-12-ը տեղի ունեցած «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում էր Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Այս մասշտաբային նախագիծը կյանքի է կոչվել ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

Максим Венгеров на концерте в Армении: Помолимся, чтобы в этом солнечном регионе процветал мир
«Для меня огромная радость находиться на этой сцене, где всегда играют самые великие, самые лучшие музыканты. Спасибо моему замечательному другу – маэстро Сергею Смбатяну – за возможность вновь выступить с Государственным молодежным оркестром Армении», – обратился к аудитории во время концерта в Ереване всемирно известный скрипач Максим Венгеров.
Отметим, что Венгеров приехал в Ереван для выступления на Гала-концерте Первого Международного музыкального фестиваля-конкурса «Армения».
«Поздравляю с окончанием уже известного первого фестиваля-конкурса "Армения". Это не только фестиваль и конкурс, но и великолепная платформа для молодежи. Мы сегодня познакомились с победителями конкурса, и я надеюсь, что в скором будущем эти имена засияют! На бис я хотел бы сыграть „Сарабанду” Баха. И мы вместе помолимся, чтобы в этом солнечном регионе процветал мир!» – отметил Максим Венгеров.
Открыл концерт Государственный молодежный оркестр Армении произведением Клода Дебюсси «Послеполуденный отдых фавна». Под продолжительные аплодисменты на сцену вышел Максим Венгеров. Под управлением дирижера Сергея Смбатяна музыканты представили скрипичный концерт Иоганнеса Брамса и произведение резидент-композитора фестиваля Алексея Шора «Одинокий парус».
По словам художественного руководителя фестиваля Сергея Смбатяна, этот концерт является большим успехом для них. «Международный фестиваль-конкурс «Армения» подводит итоги, маэстро Венгеров в Армении. Мы все очень рады – оркестр, вся команда, я. Тот факт, что у нас прошел фестиваль-конкурс в соответствии с международными стандартами, является важным достижением. Я очень благодарен всем артистам, которые приняли участие в фестивале. Профессиональный состав жюри выявил новые таланты, имена которых мы еще услышим в будущем».
Напомним, что организаторами 1-го Международного фестиваля и конкурса «Армения», который прошел с 4-го по 12-е июля, являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Столь масштабное мероприятие прошло под высоким патронатом супруги президента РА – Риты Саргсян и при поддержке министерства культуры РА.