Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել ԵՊԲՀ գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստին: Երկրի ղեկավարի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի համալսարանական հիվանդանոցի բակում կայացած բացօթյա միջոցառմանը գիտխորհրդի անդամներից և հյուրերից բացի` մասնակցել են հիվանդանոցային համալիրում վերականգնողական բուժում ստացող վիրավոր զինծառայողները:
Բժշկական համալսարանն ավարտող ապագա բժիշկներին, այդ թվում՝ ռազմական բժիշկներին, ավարտական դիպլոմներ հանձնելու իրավունքը վերապահվել է նաև առաջնագծում հայրենիքի առջև իրենց պարտքը կատարած այդ զինվորներից Սարգիս Ստեփանյանին և Գոռ Դարմանյանին: Հանդիսավոր արարողությունը մեկնարկել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հատուկ զինվորական նվագախմբի քայլերթով:
Նիստում ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի բացման խոսքից և համալսարանի մասին պատմող ֆիլմի դիտումից հետո, շրջանավարտներն ընթերցել են Հիպոկրատի երդումը և ստացել դիպլոմները: Արարողության ավարտին Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել ԵՊԲՀ-ի և ՊՆ-ի համագործակցության արդյունքում ստեղծվող վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին, կենտրոնի կողմից տրամադրվելիք բժշկական ծառայություններին և խոստացել աջակցել այդ նախաձեռնությունը հնարավորինս շուտ կյանքի կոչելուն:
Նախագահին զեկուցել են, որ «Զինվորական հաշմանդամների և վիրավոր զինվորների աջակցության» կենտրոնում համալիր վերականգնողական բուժում են ստանալու վիրավոր, հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողները, ցուցաբերվելու է հոգեբանական աջակցություն, իրականացվելու են նաև ուսումնական ծրագրեր:

President Serzh Sargsyan attended on Wednesday the ceremonious meeting of the Academic Board of the State Medical University after M. Heratsi. As the press department at the President’s Office reported, in addition to Board members and numerous guests, the open-air event, which was held at the courtyard of Hospital Compound N1 of the university hospital, was also attended by injured soldiers who are getting rehabilitation treatment at the hospital compound. Wounded soldiers Sargis Stepanyan and Gor Darmanyan were given the right to hand over graduation diplomas to graduate doctors, including military doctors.
The solemn ceremony started with the march of the Special Orchestra of the General Staff of RA Armed Forces. After listening to the opening speech delivered by YSMU Rector Armen Muradyan and watching a film about the University, the graduates read out the Hippocratic Oath and received their diplomas.
Upon completion of the ceremonious event, the President toured the rehabilitation center, established through the joint efforts of the YSMU and the Ministry of Defense in order to get familiar with the Center’s activities and the medical services available. The Head of State promised to help materialize the initiative as soon as possible.
The President was told that the Center for Assistance of Injured and Disabled Soldiers will provide complex rehabilitation treatment, psychological assistance and training programs for wounded and disabled servicemen.